Çarşamba

Güneş Bakım Rehberi / Fototip sınıfınıza göre güneş bakımınız nasıl olmalı ?

|
Hoolaa Kermyler !
Sadece ürün tanıtımı olmaz kullanacağımız ürünlerden önce onlar için doğru aday mıyız bunu öğrenmeliyiz.Güneş bakım rehberinin ilk serisinden Fototip sınıflandırmasından bahsedip kendimizi tanıyalım ve ikinci seride güneş kremlerinin detaylarına inip ona göre tavsiyeler sunmak istiyorum size.
Nedir bu SPF neye göre belirlenir ?
Kişilerin hangi SPF koruma oranlı ürün tercih edeceğini belirleyen temel faktör,sahip olduğu cilt tipi olarak kabul ediliyor.Bunlar fototip olarak adlandırılıyor.Cildimizdeki melaninler,cildimizin tonunu,saç rengimizi ve göz rengimizi belirliyor.Melaninler iki tipte oluyor .Eumelaninler,kahverengi ve siyah renkte olup ,güneş ışınlarına karşı koruyucu özelliklere sahip oluyor.Ne şanslı ! Pheaomelaninler ise turuncu renkte olup , güneşe karşı koruma sağlayamadığı gibi , güneşte serbest radikallerin üretimini de tetikliyor.İşte tüm fototipler kişinin sahip olduğu melanin tiplerinin karışımına göre ortaya çıkıyor.

Fototip 1 : Tamamen kızıl ya da turuncu saçlı açık renk göze sahip ve beyaz tenli kişiler . Kesinlikle güneşten maksimum oranda korunmalılar.Casper kıvamında çok açık cilt çilleri vardır . Güneş yanığı riskini çok fazla taşıdıklarından bronzluk gibi bir hayaller kurmamaları kendi adlarına en doğru eylem olur zaten bronzlaşamazlar da ..

Fototip 2 : Kuzey Avrupa'da çok sık görülen açık sarı renkte saçlı,renkli gözlü ve açık tenli kişiler.Çilleri vardır .Bunlar da kesinlikle güneşten maksimum derecede korunmalılar .Güneş yanığı riski yüksek bronzlaşma derecesi zayıf.


Fototip 3 : Kafkas / Asyalı diye geçen , karma melanin tipi. Nispeten açık renkli tene sahip oluyorlar..Güneşten yüksek oranda korunması gerekenkler gurubundalar yine.Bize göre yorumlarsak açık ve buğday tenli cilt diyebiliriz sanırım çiller çok nadir olarak görülebilir.Güneş yanığı ihtimali mevcut,belirli bir sürede bronzlaşabilirler.

Fototip 4 : Akdeniz cilt tipi dediğimiz,koyu renkte ya da güneşte kolayca koyulaşan tene sahip kişiler.Hani Carbiscolata carlos kıvamında mm :)Buğdağ tenli cilt tipi desek yeridir yani Türkiye'de epey görülen bir tip.  Özellikle güneşe maruz kalınan ilk dönemde uygun seviyede güneş koruyucu ile korunmalılar.Sonrasında hızla bronzlaşabilirler

Fototpi 5/6 : Afrikalı cilt tipi diye adlandırılan , koyu kahve ya da siyah ten rengine sahip kişiler.Güneş yanığı ihtimali zayıf bu grupta takdir edersiniz ki :) SPF 50+ güneş koruyucular,kullanılan esktra bir ya da iki güneş filtresi sayesinde UVB ışınlarını yüksek oranda durdurma özelliğine sahip.Fakat güneş koruyucular aska güneş ışınlarını %100 bloke edemiyor bu hayal gibi . Uygun miktarda ve sıklıkta yenilemek gerekiyor işin sıkıcı yanı bu benim için.Fototip 1 ya da 2 olan kişiler ya da çok yoğun güneş ışığına maruz kalacak olan fototip 3 ler bile spf li koruyucu kullanmalı diyor uzmanlar.Tabi işin birde kimyasal içerik yanı var Kermyler oran arttıkça koruma içerikli kimyasallar yükseliyor aslında karmaşık bir konu bu ... Bu konu bir yana sevgili Chichscience Ebru'dan öğrendiğim ve doğru uyguladığım bir tüyoyu eklemek isterim : Nemlendirici kullanmak durumundaysanız önce güneş kreminizi sonra nemlendiricinizi kullanmalısınız !

Bu kadar karmaşa içinde ee güneşten uzak mı dursak güneş kremini nasıl seçmeli ee güneşin sağlığa da faydası vardı hani?Güneş kremi sorunsallarında boğulmamak mümkün değil gibi ... Biz yine de korunmaya devam edelim derim özellikle epilasyon seansına giden bayanlar lafım size .Diğerlerinin ise korunma rutinin yerine getirdiğini umuyorum özenle!

Bugünlük bu kadar ama Güneş bakım rehberimin devamında güneş lekelerinden kah güneş kremi çeşitlerinden dem vuralım.Doğru seçimler yapalım ...
Siz hangi fototipsiniz ? Korunma rutininizde hangi markalar yer alıyor ?
Sevgilerimle , xoX :)

8 yorum :

 1. Yanıtlar
  1. Yüksek risk grubundansın adaş seni pamuklara sarıp sarmalamalı ^_^

   Sil
 2. I-II karışımı bişeyim heralde ama çillerim yok çok şükür :)

  YanıtlaSil
 3. 4 oluyorum sanırım ben, markete giderken bile bronzlaşan bir cildim var Nisan ayında başlıyorum bronzlaşmaya :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uff çok kıskanıyorum brozlaşabilitesi olanları bir florosan örneği olarak xD Önce kızarıp sonra düzenli güneşe çıkınca bronz oluyorum ama kalıcı olmuyor :(

   Sil
 4. Arttırıyorum !Ben 4 numarayı alayım:))))
  Vücut için Skincode spf 30. Yüz için skincode spf 30,murad spf 30,nuxe spf 30 kullanıyorum dönüşümlü olarak. Ohoo düşündümde yüzüme kullandığım her şey en az spf 30 içeriyor zaten:))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Skin code denemedim güneş ürünlerinde murad çok iyiydi gerçekten ona dönücem tekrar la roche kremine şu an beddua ediyorum :)
   Onur'un önerdiği Alba'da fena gözüm var listeme eklediğim :)
   Ohh çikolata tenliler sizi ya ben sizin kıvamınıza gelmek için afrika dere kurbağası gibi güneşin altında kaç saat harcıyorum yata yata :D

   Sil

Renk kattığınız için teşekkür ederim ♥