Çarşamba

Düğün Müziği Hakkında Sormanız Gereken 10 Soru

|
Hoolaa :)
Evlilik yazılarımıza son verdik sanmayın ... Güzel detaylarla devam ediyorum kaldığımız yerden.Organizasyonun arter'lerinden biri de müzik ! Güzel bir müzik seçimi,düğününüz unutulmaz kılmanın en önemli yoludur.Benim gibi mükemmeliyetçiler için üşenmeden hazırladığım bu soruları okumanızda fayda var ^_^
1.Ne tarz müzikler çalıyorsunuz ?
Gruba farklı müzikler çalmaya sıcak bakıp bakmadıklarını sormalısınız.Çünkü bu sizin düğününüz ve sizin zevkinizi yansıtmalı :)

2.İstek şarkı çalar mısınız?
Genellikle gruplar,kendi repertuvarına ek olarak her düğüne uygun bir iki şarkı hazırlarlar.Bazı grupların uzmanlık alanı ise sadece istek şarkı çalmalarıdır.DJ'ler ise sizin tarzınıza uygun bir liste hazırlayabilir.Diğer bir seçenek ise bozuk para ile çalışan juke boxlar(şarkı makinaları)dır.Misafirleriniz organizasyonun boşluk kısımlarında istedikleri müzikleri dinleyebilirler.Hoş bu her düğün için geçerli olmayabilir zira karmaşa da yaratabilir :)

3.Eski bir müşterinizle görüşmem mümkün mü ?
Müzik gruplarının %90 gibi bir çoğunluğu özel partilerde performans sergiler.Dolayısıyla onları sahnede görüp dinlemek mümkün olmayabilir.Bu yüzden referans alabileceğiniz yazı ya da yorumları araştırmalısınız eğer "İçim rahat etmeli." derseniz.

4.Ücretiniz nedir ?
Grubun size verdiği rakamın vergileri,alet-edevatı,yolculuk ve otel masrafını karşıladığından baştan emin olmalısınız.Bazı gruplar alet kurulumu için erken gelmelerini ya da gece geç ayrılmalarını isterseniz ekstra ücret isteyebilirler.Tabi her grup için geçerli değil bu durum, daha ekonomik bir çözüm arıyorsanız konaklama vs olmadan kendi planını yürüten gruplarla anlaşmanız mümkün.

5.Performansınız için gerekli her türlü aleti getirme ve bunları kurup kaldırma servisi veriyor musunuz ?
Genellikle profesyonel gruplar bu detayı kendileri halledeler ama her zaman geçerli olmayabiliyor tecrübe ile sabit ;)Sormakta fayda var.

6.Elektrik teçhizatı anlamında nelere ihtiyacınız var ?
Bu önemli bir detay atlanırsa mağdur olabilirsiniz . Eğer düğününüz açık,kırlık bir alandaysa ve elektrik ihtiyacınız jeneratör ile gerçekleşecekse , müzisyenlerin mekan yetkililileri ile görüşmesi ve jeneratörün müzik ekipmanları için uygunluğu hakkında konuşulması önemlidir.

7.Ne kadar alana ihtiyacınız var?
Büyük bir müzik grubu elbette bir DJ'ye göre daha çok alana ihtiyaç duyar.Düğününüzü yapacağınız yerde müzisyenler için ne kadar alan ayırıldığını kontrol edip bu konuyu netleştirmelisiniz.

8.NE kadar süre sahnede kalacaksınız ?
Gruplar standart olarak iki ya da üç bölüm halinde totalde 90 ila 140 dakika arasında sahnede kalırlar.DJ'ler için ise bu süre ortalama 4 saattir.Ancak bu rakamlar kişiden kişiye ve organizasyon saatine göre değişebilir.Önceden anlaşırsanız eğlencenin en güzel yerinde bitiren gruba kafa göz dalma fantezilerinizden vazgeçersiniz :)

9:Yiyecek-içecek servisi beklentiniz var mı ?
Müzisyenler genellikle bunu beklerler.Yiyeceğin yanı sıra onlara alkolsüz içecekler,su,kıyafetlerini değiştirebilecekleri bir oda ve kıymetli eşyalarını emanet edebilecekleri güvenli bir yer de sağlamalısınız.

10:Müziğin sesi ne yükseklikte olacak ?
Profesyonel müzisyenler, bu günün sizin özel gününüz olduğunu bilir ve isteklerinize saygı duyar çoğunlukla.İyi aletler hem yüksek hem de kısık ses çıkarabilirler.Ses kısıtlaması olan mekanlar için klasik ve akustik çalan gruplara yönelmek ideal olacaktır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Sevgilerimle :) 
Bir sonraki yazı dizimiz klasikleşmiş ve en güzel düğün parçaları olsun mu ? :)

5 yorum :

 1. Bir yazının daha sonuna geldik, klasikleşen düğün şarkılarını bekliyorum =)

  YanıtlaSil
 2. İlginç ve önemli ayrıntılar vermişsin.Kafa göz dalma konusu süper.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyup yorumlaman değerli benim için teşekkür ederim ^_^ Hihih aslında düğün esnası detayları ile ilgili çok muzur bir yazım var onunla hepimiz eğleniriz sanırım :)

   Sil
 3. çokkk faydalıı bir paylaşım olmuşşş :))) diğer yazılarını da çok sevdimmm ^^ bana da beklerim arzu edersen :) ve kermiti de çok severimmm ^^

  YanıtlaSil

Renk kattığınız için teşekkür ederim ♥