Pazar

Reklam içerikli fake yorum bırakan firmalara ithafen !

|

Hoolaa !
Mutlu Pazarlar dilerim hepinize ...
Bugün biraz farklı açıdan ama hepimizi ilgilendiren bir konuya değinmek istiyorum zira bu yazıyı artık yazmam zorunlu hale geldi ... Blogosfer içinde  akışta günlük on binlerce özgün içerik ve kişisel deneyim aktarılmakta. Haliyle , son yıllarda tüketiciyi ve tercihleri yönlendiren kanallardan biri olduğumuz  için önem kazanmış durumdayız. Her ne kadar bu durum sığ ve çıkarcı zihniyete sahip blog sahipleri yüzünden suistimal edilse bile !

Bazılarımız kozmetik , bakım ,seyahat , moda paylaşımlarını sevdiği ve hobisi olduğu üzere paylaşıyor, işine saygı duyuyor ve bunun için emek harcıyoruz . Hatta bazılarımızın belli bir kitlesi olduğu için ; dönem dönem içerikler üzerinden maddi kazançlar sağlıyor , sosyal medya danışmanlıkları yapıyor , ya da sponsorlar ile ortak projeler üretiyoruz ... Ayrıca bu tarz faaliyetleri yerine getirirken gerekli açıklamaları not düşüyoruz !


Hiç bir tavsiyemiz matematik cetvelini kanıtlar nitelikte olmadığı gibi ; kimse ne okumak zorunda ne de paylaştıklarımızı yargılama hakkına sahip ! Beğendiğimiz ürünleri paylaşıp beğenmediklerimizi de dilediğimiz gibi eleştirme (saygı unsurlarını unutmadan) hakkına sahibiz. Sonuçta : kişisel bir blog kavramı bunu gerektirir.Saygı duyup samimiyetimize inanlara her zaman minnettarız ve buna layık olmaya çalışıyoruz kitlesi olan herkesin yapması gerektiği gibi.

Velhasıl kelam asıl değinmek istediğim konu ise : Firmaların Google gibi arama motorlarında ilk sırada çıkan site içeriklerine , reklam maksatlı ve yanlış yönlendirici kişisel yorum (!) gibi görünen Adsız profillerden yorum bırakması haddini fazlaca aşmış durumda. Ki bu durum yüzünden yorum kutusuna ekstra not düşmeme rağmen ısrarla her gün aynı yorumları atanlar mevcut ..?


Bizlerde emek verdiğimiz için firmaların çabalarını anlayışla karşılıyorum. Ama bunun için sosyal medya denilen kanalı kullanmak daha etik bir davranış . Büyük markaların bu tarz oyunlara girmesi hem çirkin hem güvenimi sarsıyor . En hit alan yazılarımda illaki gözünüze batan bu tarz yorumlar olmuştur. Ve ben bu durumda ısrar etmeyi ; bariz saygısızlık ve sahtekarlık olarak görüyorum ... İyi olmayan bir üründe belirttiğim kişisel fikrimi çürütmek için ısrarla övücü ve firmayı öven yorumları göndermeleri :, sadece itici durmakla kalmayıp bunları yayından kaldırmadığımda hakaret bile aldığım olmuştur : Adsız profil başrolde elbette :  )

Ve bu durum siteye arama vasıtası ile yeni gelen organik seyirci grubunu  sıkça yanlışa sevk ediyor. Aldığım mailler bunun en büyük kanıtı . Gördüğü yorumlar üzere aklı karışıp sorusunu özelden ileten insanlara elimden geldiğince yönlendiriyorum. Kendi bildiklerimi ve uyguladıklarımı paylaşıyorum ama birde sadece okuyanlar var. Firmaların bu tavrını kınıyorum! Bir çoğu hepimizin bildiği firmalar olduğu için bir daha tekrarlanma durumunda kesinlikle bu yazının sonuna isimlerini eklemeyi planlıyorum . Rencide etmek tarzım olmasa da  had sınırları bilmeyenlere yapmışlığım vardır .

Blog dünyasında bir şey yapmak yeterince zorken birde bunlar insanların heveslerine balta vuruyor . Bu atmosferde yeterince entrika , dedikodu mevcut zaten :)  Sadece kendinin dürüst olduğunu iddia edenler , ürün gönderilen bloggerlara&firmalara eleştri yağdıranlar , herkese "canım , aşkım " diyip arkadan tersini konuşanlar , iki dakikada "dostum" olanlar ,  her çalıştığınız firmayı takip edip arkasından o firmaya etkinlik için yalvaran sizden geçinen asalaklar , blogdaşlarını kötüleyerek proje koparmaya çalışan hırs küpü ama akıl yoksunu olanlar , yanlış yönlendirici bol photoshoplu yayın yapanlar , gece gündüz görgüsüz gibi özel hayatını gözümüze sokanlar , özgün içerik üretemediği halde herkese ahkam kesenler, komplesklerinden dolayı yapılmış güzel bir işe bile iyi niyetini esirgeyenler , takip ettiği halde ölü taklidi yapanlar , ürün istemediğini iddia edenler, sahte çekilişciler ve hesaplar :D ... Bu liste uzar gider ! İnanın birde size hiç ama hiç gerek ve yer yok  : ))
Sevgilerimle .10 yorum :

 1. Waaooovvvv! Harikasın canım duygularıma tercüman oldun.

  YanıtlaSil
 2. İşte derdime derman, hislerime tercüman bir yazı! Umarım iyi anlaşılır yazdıkların aklına sağlık :))

  YanıtlaSil
 3. Böyle bir durumla hiç karsilaşmadim, okumak bile irrite etti gercekten.Senin söyledigin üzere büyük firmalarin böyle küçük hesaplar yapmasi şaşılacak şey dogrusu..Umarim yazini da okur o adsizlar da kendine ceki düzen verirler..

  YanıtlaSil
 4. Bu durumla bende 2 defa karşılaştım.Bir markanın bütün ürünlerini sevmeyebiliriz.Bu konu bence çok yerinde olmuş.Seni tebrik ediyorum valla.

  YanıtlaSil
 5. Ellerine sağlık! Akıllarınca yaptıkları çok iyi bir şey işte >.< Umarım bunu yapanlar okur ve bişeyler anlarlar..

  YanıtlaSil
 6. Ben böyle durumla çok sık karşılaşıyorum, hele sonda saydıklarınla bolca :)

  YanıtlaSil
 7. Senin ve Mamontenka'nın bloğunda gözüme çarptı bu çeşit yorumlar. Çok yanlış bir reklam yapma çeşidi. Yorumları okuyan insanların kafasını karıştırabilir dediğin gibi. Umarım bu yazını okuyup da bunu yapmayı bırakırlar :/

  YanıtlaSil
 8. Anlamıyorum, asla anlamayacağım: " İnsanlar neden burayı geçim kaynağı olarak görüyorlar?"
  Tamam, emek veriliyor karşılıksız olsa bile reklam, hediye vs. insanı mutlu edebilir ancak olmasa da olur. Ben hobi, deşarj, sıkıldığımda uğraş yeri olarak görüyordum ilk blogumu açtığımda. Hala öyle görüyorum (!) ama benim asıl gördüğüm "kişilerin bloglarını, firmalar için açmış ve açar " olduğu. Blog okumadan önce boşa giden param 10 ise blog açtıktan sonra 50 olmuştur "yanlış bilgi ve gereksiz övgü" yazıları yüzünden. O firmalar da bilsinler ki 10 kazanmak yerine 1 kazanıyorlar çünkü çok övülen ürün fiyasko çıkınca diğer ürünlere ön yargı başlıyor. Umarım okuyorlardır bu yorumumu, dürüstlük erdemdir haksız kazancın ise bir adı yok.

  YanıtlaSil
 9. yakın zamanda beni de yeni saç boyası işine girmiş bir firmanın yorumları rahatsız etmeye başladı adsız değiller keza bende adsız yayınlaması yapılmıyor bende g+ hesabından özel şekilde yazdım itici duruyor yapmayın diye firma yetkilisi olduğunuz fazlasıyla belli :D sarı saç boyama maceralarım benimde google da en üstte olduğundan yöneliyor illa yorum yapalım istiyorsa boyası hakkında yollasın özgürce yapalım öyle alttan alttan markayı işlemekte nedir yahu :)
  hakkın var kuzum çok belalı bir alem oldu emeğe saygı duymayan kalksın gitsin bloglarımızdan...

  YanıtlaSil
 10. Siteniz güzel olmuş, ellerinize sağlık.. Ücretsiz (karşılıklı) reklam değişimi yapmaya ne dersiniz..?

  YanıtlaSil

Renk kattığınız için teşekkür ederim ♥