Pazartesi

The Konjac Sponge & Match Cosmetics Konjac Karşılaştırması

|

Hoolaa Kermylerim !
Bahar bugün yüzünü göstermek konusunda naz yaptığı için kış modunda bir gün yaşarken mevsim geçişlerinden etkilenen cildimize ekstra özen göstermemiz gereken günlerdeyiz. Temizlik altın kuralımızken bu sene doğala yöneliş rüzgarlarından Konjac süngerleri ile payımızı aldık fazlaca ^^

Konjac süngeri daha önce sizlere detaylıca şurada aktarmıştım hatırlarsanız. Sonrasında deneme fırsatı bulduğum Match kozmetik bünyesinde pazara sunulan farklı bir konjac süngeri deneyimleyince sizler için karşılaştırmalı bir yazı hazırlamak şart oldu. 


Konjac bitkisinin liflerinden üretilen ve katkı ile boyar madde barındırmayan su ile buluştuğunda hacminin iki katı büyüyüp yumuşak dokusuyla derinlemesine temizlik sunan bu minik mucize , düzenli kullanımda cilt problemlerine cevap verip yüzünüze sağlıklı bir ışıltı katıyor. Üstelik kozmetik bir müdahaleye ihtiyaç duymadan ... Onu en özel kılan yanları zaten bu özellikler ... Ürünü deneyimlemeye başladığımda anladım ki piyasada çok benzeri ve taklidi mevcut . Fakat AB standartlarını karşılayan ayrıca vegan ve leaping bunny sertifikalarına sahip olan bildiğimiz tek orijinal olan Konjac sponge  adının asıl sahibi olan ürün Harvey Nichols , Douglas , Lilakutu gibi satış noktalarından temin edebileceğimiz olan doğru ürün . Nedenlerini birazdan sıralayacağım.


Match kozmetik bünyesinde organik ve ödüllü ürünler barındırırken konjac süngeri konusundaki satış tercihini uzak doğu menşei olanlardan yana barındırmış maalesef. Sevimli  kalp görüntüsüne mest olup  saf konjac çeşidinden yana kullandık tercihimizi kız kardeşimle ve  ikimiz de aynı anda başladık. Ben beklentimi karşılamayacağını anlayıp aynı hafta bıraktım fakat kız kardeşim ısrarla kullanmaya devam etti bir önceki konjac deneyiminden memnun kaldığı için .

Öncelikle asıl Konjacla arasındaki en büyük fark dokusu ! Match konjac doku olarak  yapay ve gözenekleri daha az dolayısıyla suyla buluşunca çok özümseme yapamıyor ve diğer konjactan hacmi bir tık daha küçük kalıyor. Gözeneklerin boyutu aşağı yukarı aynı ve  işlenmiş gibi ... Nefes almayan bir yapıya sahip.Ve en önemlisi saf konjac sınıfında beyaz rengi ile sunulmuş olsa da rengi suni ! Üzerinde parlak bir doku var . 


Yeşil killi Konjacta ise dokusu yumuşak ve mat görünümlü , gözenekleri ise yoğun ve olması gerektiği gibi irili ufaklı ayrıca suyla buluşunca hacmi oldukça büyürken üzerindeki rengin yapay olmadığını hissetmeniz mümkün çıplak gözle . Kullanım ömrünü tamamlamaya yakın parçalanmalar oluyor fakat diğeri gibi birebir durmuyor. Bu esnada liflerin birleşimini incelemek mümkün fakat diğeri ise bütün bir parça şeklinde kalıba dökülmüş gibi.

Geçtiğimiz gün instagram hesabımda paylaştığım doğal deniz süngeri görselinden yola çıkarsak benim için bu farkı anlamak oldukça kolay . Bir Bodrum çocuğu olarak orijinal ve yapay deniz süngerini ayırabiliyorum iç içe büyüdüğüm bu doğal şehirde ... Bundan sebep ki konjacları ayırt etmek zor olmadı ^^

Her şey bir yana benim için ayırıcı ve en çok ilgilendiğim yön ise cilde olan etkisiydi. Kız kardeşimin şu sıralar yaşadığı kuruluktan kaynaklı egzama tarzı lekelerine iyi gelmek bir yana lekelerin yayılmasına sebep oldu önceki konjac deneyiminde bu lekeler büyük oranda gitmişti eğer aynı konjac ile devam etseydi muhtemelen kalmayacaklardı. 

Derinlemesine temizlik ve eksofoliye etkisine hiç katılmıyoruz çünkü kullanım süresince pek alışık olmadığımız akneler ve gözeneklerin sabit kalışı sorunu ile karşılaştık.Aşırı hassas ve tepki veren bir cilde sahip olan kardeşimin cildi yapaylığa cevap verdi o sebeple kullanımına son verdik ve şu ara düzelmeleri gözlemliyoruz . Kozmetik rutinin aynı olduğunu ve onlara bağlanacak bir sonuç olmadığını da ekleyebilirim.Match standart bir süngerden fazlası değilmiş anlayacağınız.

Sevmediğimiz bir deneyim oldu kendi adımıza ... Sizlere sertifika sahibi kabul görmüş ürünlerden şaşmamanızı öneririm hüsran yaşamamak adına. Cildimiz en değerli yatırırımız ve uzak doğunun bulaştığı her şey sadece tahribat yaratmaktan öteye gidemiyor o sebeple kötü deneyim sahibi olacağınıza önden sorgulamak en doğrusu ^^

Sevgilerimle.

5 yorum :

 1. konjacları tek geçerim..ben zaten bu konulara tarafsız bakamıyorum bir şeyi ilk olarak hangi firma veya adla piyasaya çıkarmışlarsa onun en kaliteli olanı gibi bir saplantım var..ve dilimizzde de öyle değil mi aslında?? ilk çıkan şeyin adıyla anıyoruz sonraki taklitlerini.. bu düşüncem bu yaşıma kadar beni hiç haksız çıkarmadı (pimapen...selpak gibi) konjac'ın bambu kömürlüsünü kullanıyorum..enteresan bir masaj mekanizması yaratıyor sanki yüzümde...yüzümü bioderma jelle yıkadıktan sonra 1 kez de konjacla üstünden geçiyorum inanılmaz temiz hissetiyorum

  YanıtlaSil
 2. Harika benim dikkat etmediğim bir çok noktaya değinmişsin :) Şimdi daha da aydınlandım, süpersin yine Kermy bu arada fotoğraflara bayıldım!

  YanıtlaSil
 3. Okadar istedim istedim,normalde gidip alamadım ank.uzak diye biliyorum çekiliştede nasip olmadı boşunamıymış diye düşündüm şimdi sivilce olayı gerdi beni :| ozaman almamam daha hayırlı gibi :)

  YanıtlaSil
 4. Bende Match'inkini almıştım yaklaşık 1 aydır kullanıyorum, pek bir faydasını gördüm diyemem, İzmir'de Harvey Nic. yok sanırım ama Alsancak'a yolum düşünce Douglas'tan orjinal Konjac süngeri alıp deneyimlemeyi planlıyorum ;) Güzel bir karşılaştırma yazısı olmuş eline sağlık.

  YanıtlaSil
 5. Match konjac deneyimim sonrası bir araştırıp bakayım bende mi gariplik var acaba dedim.snapchat takipçilerimle paylaştıktan sonra başladım google sonuçlarını okumaya. Bloguna denk gelince de hemen tıkladım. Demek gariplik benim cildimde değil üründeymiş. Gereksiz telaş gereksiz kalabalık olarak gördüm bu ürünü 😕

  YanıtlaSil

Renk kattığınız için teşekkür ederim ♥