Cumartesi

En Hüzünlü Parfüm Koleksiyonu

|

Hoola !
Kokuların iç ve mental dünyamızdaki etkileri üzerine belki saatlerce konuşabiliriz . Her kokunun duyularımızda yarattığı duygu silsilesini düşünürsek oldukça renkli bir dünyada olduğumuzu anlamak zor olmasa gerek . 

Hepimizin tutkunu olduğunu bir koku mutlaka var . Peki olmadıklarını hiç hayal ettiniz mi ? Küresel ısınmanın etkisi ile yok olacak sekiz kokudan ilham alınarak yaratılan koleksiyon tam olarak bu fikirden yola çıkmış . Catherine Young T.E.M.P.S imzası ile bu farkındalığa bir ışık daha eklemiş .

The Ephemeral Marvels Parfume Store açılımı ile Giavudan parfümlerinin eksperi olan Claude ile vurucu bir iş birliği yapmış . Zaten biz insan oğlunun bu umursamaz tavırları ile küresel ısınma aynı hızıyla bazı şeyleri tarihe gömecek . 

Koleksiyonda , günlük hayatın vazgeçilmez bir çok parçası mevcut . Kahve , şarap , bal , deniz ... Daha liste tamamlanmadan bile içinizde bir telin koptuğunu hissetmiş olmalısınız değil mi ? 


Okaliptus : Bu bitki dünyanın hızla artan kuraklığından payını acımasızca almakta maalesef . Denge profili kaosa dönmüş iklimler içinde kendini yenilemesi mümkün olmuyor dolayısıyla yavaş yavaş sonu gelmekte .

Fıstık : Şaşırdığınıza eminim . Maalesef ki aşırı sıcaklar fıstık üretimini ve kalitesini etkilerken sadece kullanım alanı yağ olarak kısıtlanmaya başladı bile . Ayrıca ; yenilebilir fıstık oranı ise git gide azalmakta ...

Bal : Şifa kaynağı olan balın üretim miktarının azalmasında erken ısınan hava yüzünden açan çiçekler kış uykusunda olan bal arıları ile buluşamıyor . Böyle devam ederse sahip olduğumuz en değerli besin kaynağından mahrum kalacağız .

Kahve : Benim de çoğunuz gibi fazlasıyla tutkun olduğum kahve ; sıcak - soğuk hava dengesinde  arada kayanayan bir kadere sahip bu sebeple üretim oranı eskiye oranla büyük derecede düşerken sıcak havalarda ortaya çıkan böcekler de kalitesine zarar verir durumda .

Deniz kıyısı : Küresel ısınma deniz seviyelerini arttırdığı için bu gidişle deniz kıyılarımız ile vedalaşmamız çok uzak değil .  

Şarap : Kahveden sonra üzülmenin ikinci sebebi . Yine küresel ısınma etkisi ile üzüm yetişme süreci ve dolayısıyla mevcut kalitesi düşmüş durumda ...

Buz : Sıcak havalar buzulların erimesine sebebiyet veriyor ...

Sert Ağaçlar : Çok üzücü bir sonuç daha ! Çam , ananas , sedir gibi kıymetli ağaçlar aşırı sıcaklık sonucu çıkan yangınlarda yitip gidiyor .

Belkide son şanslı nesiliz bir çok açıdan . Çocuklarımız bizim gibi şanslı olmayacak kanısındayım maalesef ama umut her şeydir . Siz tek kişi bile olsanız elinizden geldiğince doğamıza saygılı olmaya . Sunduğum en üzücü parfüm koleksiyonuydu . Umarım bir gün özlemeyiz .

Sevgilerimle ^^


3 yorum :

  1. Icim buruldu resmen :(

    YanıtlaSil
  2. Degil mi :( Bu kokulardan mahrum kalmayi dusunemiyorum ...

    YanıtlaSil
  3. Degil mi :( Bu kokulardan mahrum kalmayi dusunemiyorum ...

    YanıtlaSil

Renk kattığınız için teşekkür ederim ♥