Cumartesi

Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı ?

|
Hoola !
Yaz mevsimine girmeye resmi olarak iki takvim günü kalmışken , güneş ve tatilin planlarını şimdiden hepimiz yapmaya başladık bile . Peki cildimiz ve saçlarımız bu tempoya hazır mı ? Yaz faktörlerinin saçlarımıza sandığımızdan daha fazla olumsuz etkiye sahip olduğu gerçeğini bugün birlikte nasıl aşabileceğimizi detaylıca etüt edelim istedim , kahvelerinizi de almayı unutmayın ^^ Önerilerimi kendim kullanıp memnun kaldığım ve blogda detaylarına rastlayabileceğiniz ürünlerle harmanlandım .
Kış boyunca ısıl işlemler , hava kirliliği ile gelen serbest radikaller ve hava koşullarının saçlara olan etkisini konuştuk fazlaca fakat bu liste an itibariyle ekstra güç kazanmış durumda . Dillerde pelesenk olmuş : " Saçlarınıza zarar veren ; deniz , güneş , klor etkisi ... " cümlesi saçlarımızda matlaşma , renklerde solma , dökülme , kuruma ve dolayısıyla kırık cansız saç uçları olarak bitiyor .


Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı , derseniz ... Cevabı oldukça basit . Cildimizin nasıl peeling ve nemlendirme aşamalarını atlamıyorsak aynı rutine saçlarımızın da ihtiyacı var mevsimden hasarsız çıkabilmek için !. 

 * Öncelikle içinde en azından sülfat barındırmayan ve mevsim değişimine bağlı olarak saçınızın problemine odaklı ve onda gelişen değişikliği onarıcı nitelikte ( dökülme , kuruma ) bir şampuan ile temizliği sağlamalısınız . Sıcak suyun etkisi ile açılan gözeneklerden cildin derinlerine nüfuz eden bol kimyasal katkılı şampuanlar sadece işinizi zorlaştırır ve hiç sağlıklı bir alternatif olmadığı konusunda sanırım artık aynı fikirdeyiz . 

* Tenimiz kadar neme muhtaç saç tellerinin elastikiyetini arttırarak kırılmalara ve kurumalara direncini arttırmak için mutlaka haftada en az bir kez yoğun nem verici maskeleri uygulamak alışkanlığınız olmalı ! Püf noktası ise : Temiz ve nemi alınmış saçlara uygulama yapıp en az on beş dakikalık sıcak havlu bakımı ile soğuk ya da ılık su ile durulamak .


* Her yıkama sonrası besleyici bir serum ya da kuru yağ kullanmak ise saç tellerinizi gün boyu koruma altına alarak ısıl işlemlerin yanı sıra güneşin yıpratıcı ve matlaştırıcı etkilerinden korurken nem kaybını önlemek için önemli bir adım . Isıl işlemler ve dökülmelere savaş açmak içinse bakım yağları ya da doğal yağlar harika alternatifler !

* Deniz suyu , klor etkisini hafifletmek için etkinlik sonrası saçlarınızı hemen temiz su durulamak zararları minimize edeceği gibi ardından bakım kremi ya da spreyi uygulamak güneşle birleşen zarardan sizi korur . Ayrıca ; mevsim etkisiyle sık yıkamalara maruz kalınan saçları çok kirli değilse ikiden fazla şampuanlamamaya özen gösterirseniz kurumaların önüne geçip sebum dengesini kontrol altına alabilirsiniz .

Eğer saçlarınız çok yağlanıyorsa ; sıcak su yerine ılık hatta mümkünse soğuk su ile yıkayıp soğuk fön ile kurutursanız yağlanmayı geciktirebilirsiniz . Kuru şampuanları da bu noktada tercih edebilirsiniz fakat sık kullanımda ; saçlarda matlık hatta dozunu bilemediğinizde saç mantarına kadar kötü bir manzaraya rotanız dönebilir . Saçları en az  kırk sekiz saatte bir , en fazla elli iki saatte bir yıkayabilirsiniz  özetle ki ; ideal dengesini kontrol edebilelim .

* Mevsimin etkileri ile savaşabilmek ve kırıklardan uzak parlak saçlar için güvendiğiniz bir salon varsa profesyonel olarak sıcak kesim yapabilen mutlaka uygulatın ki bu adımların faydasını fazla fazla görürken bakım ihtiyacınızı minimize etmeyi mümkün kılın . Ben yılda iki kez sıcak makas uygulaması ile saçlarımı yaz ve kış geçişlerinde koruma altına alıyorum . 

* Mevsim etkisiyle saçlarımızdan sıkılıp onları toplayarak kullanmayı tercih ediyoruz fakat sıkı uygulamalar ve yanlış toka kullanımları ile şakaklarda boşaltma ve baş ağrısına zemin yaratırken devamında gelen saç kırıkları da işin bonus yanı oluyor . Saçlara en dost olan örgü stillerini yumuşak tokalarla saçın yüzeyine sağlıklı maddeleri tercih ederek hem şık hem sağlıklı bir çözüm yaratabilirsiniz .

* Özellikle bu aylarda olumsuz sonuçlara yüksek meyili olan zayıf saçların mutlaka kimyasal işlemlerden uzak durması gerekli . Mevsim faktörlerinin etkilerinden korunabilmek için bakım odağınızda dökülme karşıtı şampuanlar , nem maskeleri , koruyucu serumlar ve hassasiyet mutlaka olsun ki yaz gecelerinin tadını en değerli aksesuarımız olan saçlarımızla imzamızı atarak çıkaralım ^^

Sevgilerimle ...
5 yorum :

 1. Bu yaz bunlara dikkat etsem iyi olacak. Her yaz sonunda saçlarımı epeyce kestiriyorum yıprandıkları için ama sadece uçlardan kırık aldırmakla kurtulsam ne güzel olur =)

  Nail Art in Wonderland

  YanıtlaSil
 2. Çok bilgilendirici olmuş yazın benim de saçlarım mahvoluyor bazen, bu sene öyle olmayacak yazdım bir kenara :)

  YanıtlaSil
 3. Harika bilgiler vermişsin yine tatlım, bayıldım yazına ;) Benim de saç yapım çok kuru ve aslında iyi bir saç maskesi arayışındayım. Tavsiye edebileceğin bir saç maskesi var mı ? Paylaşım için tşkler :))

  YanıtlaSil
 4. Saçlarımdan cektiğim kadar hiçbişeyden çekmemişimdir sanırım bu yazı ilaç gibi geldi canım not aldım hemen detayları tskler

  YanıtlaSil
 5. Bu saç bakımı gerçekten çok zor ya :(

  YanıtlaSil

Renk kattığınız için teşekkür ederim ♥