Salı

Shea Yağı Ne İşe Yarar ?

|
Hoola !
Yazarınız hafta sonundan beri alerji ve hastalıklarla uğraştıgından dolayı hasta yatağından sesleniyor sizlere ...
Bugün , bakım içeriklerindeki adını duyunca tercih etme sebebimi oluşturan : Shea butter , ( Karite yağı ) için biraz ışık tutup hangi markayı tercih ettiğimi ve kullanım alanlarını paylaşmak istiyorum ki doğal seçeneği bu denli faydalıyken geri planda kalmasın .

Shea ağacının meyvelerinden elde edilen katı formda ve oldukça kaliteli bir yağ çeşidi olan ve diğer adıyla : Karite yağı , tropikal Afrika ağacı olup meyve verebilmek için yirmi beş yıla ihtiyaç duyuyor. Ortalama iki yüz elli yıl ömrü olan ağacın meyvesi işlenip , kurutularak yemişlerini öğütüp macun haline getirildikten sonra bildiğimiz Shea yağı haline gelir .
 Özellikle hücre yenilenmesi ve nem bariyerini korurken korumayı stabil hale getirme konusunda oldukça faydalı olup ciltte koruyucu bir tabaka oluşturarak elastikiyetini arttırır . Doğal spf 3 içeren yağ , yaz ve kış aylarında problemli dudakları korumak ve onarmak için çok doğru bir tercih !
Shea yağının saça faydaları da oldukça fazla ki hepimizin bu noktada daha da sempatisini kazandığına eminim ^^
Yıpranmış ve nem dengesini yitirmiş saçlara onarıcı  etki sağladığından kırılma ve kırılmalara bağlı olan kopmalarının önüne geçiyor . Saç diplerinde güvenle kullanabileceğiniz türdendir ; gözenekleri tıkamadan kuru saçları nemlendirmek için oldukça ideal olup içeriğindeki A, E vitaminleri cilt için sunduğu anti-age etkiyi saçlara da verir . İşlem görüp yıpranmış saçları onarıp nem takviyesi aşılayabilmek için oldukça zengin bir içeriğe sahiptir . 

Saç uçlarındaki kırıklardan muzdaripseniz ve uzamanın önüne geçiyorsa bu kırıklar , benmari usulü eriterek  saç uçlarına özel nemlendirici bir maske hazırlayabilirsiniz haftada bir kullanmak üzere . Yine saç diplerinizde kullanmak isterseniz mutlaka temiz saç diplerine uygulayarak , sıcak havlu yöntemi ile nemlendirici ve koruyucu bir bakım sağlayabilirsiniz yine haftada bir kez uygulamak üzere prensibine bağlı kalarak .  Fazlası saçlarınızı yoracaktır , yoğun bakım sunduğundan ve kullandığımız ekstra ürünleri hesaba katarsak .

Shea yağı nasıl kullanılır ?

Cilt içinse ;  vücut ya da yüz nemlendiricisi olarak uygulayabilirsiniz , göz altlarından kaçınarak . Yoğun yapıda olduğu için elleriniz arasında az bir miktarı ısıtarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz . A, E vitaminleri sayesinde kolajen üretimini desteklerken cildinizde anti-age sağlamanın yanında pullanmalar , kuruluk ve kaşıntıları giderir .
Yeni oluşan çatlak , yara ve yanık izlerini hafifletmek için oldukça ideal bir seçim olup ayak ve topukları nemlendirmek sertlikleri gidermek için haftada bir ya da iki kez yoğun uygulama ile nemlendirici çorap giyerek ihtiyacı olan bakımı sağlayabilirsiniz hatta öncesinde lavanta yağı ile ayaklarınızı ovarak ardından shea yağı uygularsanız kombo bir nemlendirici ve rahatlatıcı etki ile kan dolaşımı ve ayak ucu sinirlerine bağlı organlara aromaterapi sağlayabilirsiniz .

Cilt hastalıklarında tahrişi minimize ettiği gibi , kimyasal seçeneklerden çekiniyorsanız doktorunuz verdiği kremleri kullanmak yerine yine onu tercih edebilirsiniz ,  egzama sedef gibi cilt tahrişi oluşturan hastalıklarda . Ayrıca ; hamile bayanların gönül rahatlığı ile kullanabileceği çatlak oluşumunu önleyen yapısı ile yine kozmetik dışı bir çözüm sunar . 

Kozmetik sektöründe bir çok kategoride içeriklere eklense de en doğru ve etkili kullanım yolu doğal shea yağı kullanmaktır . Bu anlamda Locciatane ve Cyrene shea yağı benim size kullanıp en memnun kaldığım ikili olarak daimi önerimdir . Cyrene , daha uygun fiyatlı olduğu ve yine katkısız olduğu için bundan sonraki daimi tercihim olmaya devam edecek ^^ 

İlk olarak kullandığım Doa kozmetik shea ise ; yapısı ve hafif katı margarine benzer kokusu ve dokusu itibariyle beğenmediğim bir seçenek oldu ayrıca firmanın geç gönderimleri de bu duruma tuz biber misali . Siz shea yağını nasıl kullanıyorsunuz ve favorileriniz hangi markalar ?

Sevgilerimle ^^


2 yorum :

  1. Ben Loccitane kullaniyorum; dudaklarimi muhtesem nemlendiriyor <3 Bir dahakine Cyrene alabilirim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben de sayende kesfetmistim Loccitane versiyonu ♡♡ tavsiye ederim aralarinda cok fark yok.

      Sil

Renk kattığınız için teşekkür ederim ♥