Cuma

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

|

HOOLA !

Yazarınız  , havanın mental moduna yaptığı atakları karşılamaya çalıştığı bir iş gününden sesleniyor sizlere . Yazma ve paylaşma fikri ; özlenenler ve hafta sonu duygusallığından sıyırırken bünyemi , sizlere hayatınıza hem sağlık hem bakım anlamında fayda sağlayacak doğal bir alternatif üzerine başlık açma hevesi ile miskinlikten tam enerjik noktasına taşıyor grafiğimi .

" Kendin Yap”  projelerinden arşive denemeye değer ve başarılı bir uygulama bulup deneyince sizlerle paylaşmak benim için çok keyifli her daim . Son yıllarda kozmetik içeriklerine olan merakımla birlikte ister istemez doğal alternatiflere doğru ciddi bir eğilim var seçimlerimde . Bakım dediğimiz şey bir tutku fakat doğru seçimler ona eşlik edince ancak tadından yenmez hale geliyor .  Bugünkü konuğumuz ; Hindistan Cevizi Yağı olacak o sebeple.


Hindistan cevizi (Cocos nucifera), palmiyegiller (Arecaceae) familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiye türü olup 6-12 yaşları arası meyve vermeye başlar. 50 yıl kadar ürün verir. Ağacı 100 yıla kadar yaşar. Genellikle kurulmuş meyvesi toz hâlinde satılır, sert kabuğunun altında hindistan cevizi sütü denen yoğun sıvı bulunur.
 Tropikal bölgelerde meyvesi için yetiştirilir. Meyvesinden hindistan cevizi lifi elde edilir. Ayrıca beyaz tanecikler halinde kek ve pastayı süslemek ve tat katmak amacıyla da kullanılmaktadır. Boyu 20 metreyi aşan Hindistan cevizi ağacından toplanan özsuyu tropikal bölgelerde mayalanarak palmiye şarabı üretiminde kullanılır. Meyvesinden elde edilen bir sıvı tıpta kullanılmaktadır.
 Hindistan cevizi çok besleyici, güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besindir. Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağ içerir. Vücut bu yağdan diğer yağlara nazaran daha kolay yararlanır.
Hindistan cevizi yağı bütün dünyada özel bir ilgi görür. Pasifik Adalarında hindistan cevizi yağı yaşam ağacı olarak adlandırılır.  Anne sütünde bol bulunan laurik asit içerir ve antioksidan Polifenollerce zengindir . Hindistan Yağı (hint yağı) ile isim benzerliği dolayısı ile karıştırılmaktadır, fakat çok farklı yağlardır. Saf Hindistan ceviz yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır.
Hindistancevizi yağında bulunan yüksek miktardaki doymuş yağ asidi oranı ilk etapta yanlış bir anlamaya yol açarak yağın kalp için iyi olmadığını akla getirebilir. Ne var ki; bu yanlış anlamanın tam aksine, %50 oranındaki laurik asit ihtiva ederek yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyesi de dâhil olmak üzere çeşitli kalp problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Hindistancevizi yağı tüketmek sindirime yardımcı olur ve bu sayede “Irritabl Bağırsak Sendromu” da dâhil olmak üzere mide ve sindirim ile ilgili birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını engeller.Hindistancevizi yağı bağışıklık sistemini güçlendirir; çünkü içerdiği lipidler, laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit; antifungal (mantar önleyici), antibakteriyel, antiviral (virüs önleyici) özelliktedir. Hindistancevizi yağı yapısındaki laurik asit ve kaprilik asit sayesinde tüm bakteri ve virüslerle mücadelede eşsiz bir şekilde etkinlik gösterir. Özellikle Kaprilik asit muhtelif mantar hastalıklarını yok edici gücü ile bilinir. Hindistancevizi yağı, gribal enfeksiyon, kızamık, herpes, hepatit, SARS ve diğer birçok hastalığın nedeni olan virüslere karşı direnç sağlar.

Saç bakımına da büyük katkı sağlayıp gözle görülür sonuç veren ; hindistan cevizi yağı kuşkusuz ki kokusu ile saçlara ayrı yakışıyor.Piyasada bu içerikte bulabileceğiniz onlarca alternatif arasından en trend olanı elbette organik versiyonu . “Peki hangi markaya güvenmeliyiz ya da ne kadar bütçe ayırmalıyız ?” sorusu akılları karıştırırken , bu soruya ekonomik üstelik güvenilir bir çözüm yolunu kendiniz evde üretebilirsiniz şuradaki yazımı takip ederek  .

**********
Hindistan cevizi yağı ile güzellik ve bakım önerileri :
Bu yazıda benim için en keyifli başlık içeriği burada yatıyor . Bakalım bu değerli yağ ile neler yapabiliriz ? Evde tüm aile bireyleri için çözüm yaratabilecek bir madde olduğunuza eminim hepiniz için  o yüzden dolabınızda Hindistan cevizi yağına yer açın, derim şimdiden !

1-Makyaj temizleyici : En sevilen makyaj temizleyicileri kadar etkilidir özellikle suya dayanıklı maskaraların bile pek şansı kalmıyor karşısında . Elinizde eriteceğiniz bir miktar yağ ile yüzünüze yapacağınız dairesel masajla tüm makyaj kalıntılarını çözebilirsiniz fakat sonrasında iyi bir arındırmaya ihtiyacınız olacak .

2-Ağız kokusu:Hindistan cevizi yağı  antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan dolayı bu alanda iyi bir seçim .Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını su ile karıştırıp gargara yapabilirsiniz . Ağız bakım sularına karşı ekonomik ve doğal bir alternatif olarak not edebiliriz ayrıca ağız kokusu ve bakterilerden arınmış olmak cabası .


3-Vücut nemlendirici: Özellikle kuru bir cilde sahipseniz kuruluktan kaynaklı ince çizgilerin ve pul pul dökülmelerin önüne geçebilirsiniz . Duş sonrası kullanıp teninizi yumuşatabilir ve sert bölgelerin ( diz kapağı , dirsek , ayak topukları ) kötü görünümünü giderebilirsiniz .


4- Tırnak besleyici : Kırılmaya meyilli zayıf tırnaklara sahipseniz her gece yatmadan bir miktar hindistan cevizi yağı ile masaj yaparak daha hızlı ve güçlü uzayan tırnaklara kavuşabilirsiniz üstelik bu esnada kütikülleri de yumuşatacağınız için manikür sürenizi uzatmış olacaksınız .

5-Makyaj fırçası temizliği: Biz kadınların yardımına Hindistan cevizi yağı  çare oluyor yine .Tek yapmanız gereken ;  Fırça temizleme aparatınızın üzerine biraz sabun ya da şampuanın  döküp bir çay kaşığı Hindistancevizi yağını ekleyip fırçalarınızın kolayca temizlendiğini izlemek ^^ 

6-Dudak Balmı: Kış mevsiminde katı forma bürünen hindistan cevizi yağının içerisine biraz tarçın yağı katarak hem çatlamaların önüne geçebilir hem de dudaklarınızı nemlendirip dolgun bir bitiş bırakacak balmınızı elde edebilirsiniz . 

7-Karın çatlakları: Anne adaylarının en büyük sorunu olan çatlak için alınabilecek en doğal önlem olan hindistan cevizi yağı çatlakların oluşumunu engelleyebilir ya da görünümünü soldurabilir üstelik bu esnada cilt bakımınızı da yapmış olacaksınız . 

8-Göz altı kremi:Göz bakımı ekstra bütçe ayırmanıza gerek yok! Gece yatmadan önce uygulayacağınız az bir miktar hindistan cevizi yağı ile ( ki fazlası yağ butonu yapar ) göz altlarınız için gerekli nemi sağlarken ince çizgi ve torbaların oluşmasını engelleyebilirsiniz . 

9- Saçlara Doping :   Saç uçlarınıza uygulayacağınız az bir miktar ile elektriklenmeyi giderebilir ve kırıkların görünümünü perdeleyebilirsiniz . Zengin ve şifalı içeriği sayesinde saç derisi problemlerini giderirken hızlı ve sağlıklı uzamaya yardımcı olur . 


10 - Masaj Yağı : Günün yorgunluğunu geride bırakmak için bir miktar hindistan cevizi yağına ekleyeceğiniz ; Nane , okaliptüs ve lavanta yağı ile gerginliğinizi atabilirsiniz kas ağrılarınızı hafifletebilirsiniz .

11-Beyazlatıcı diş macunu:Çoğumuzun en büyük kabusu, kahve,çay ve sigara nedeniyle  dişlerdeki sararmadır . Hindistan cevizi yağı , bir çay kaşığı karbonat , beş damla nane ya da okaliptüs yağını 4 yemek kaşığı su ile karıştırıp,diş fırçası ile uygulayıp beyaz dişlere kavuşabilirsiniz  . 

12-Traş kremi: Beden temizliği için traş bıçağı kullanıyorsanız, işlem  sonrası tahriş ve cilt kuruluğunu önlemek için Hindistan cevizi yağı kullanabilir ve yine epilasyon sonrası tahriş olan teni sakinleştirmek ve kızarıklığı nötralize etmek için uygulayabilirsiniz .

13- Onarıcı krem : Haşere ısırığı ya da zorlanma nedeniyle oluşan kas ağrılarını hindistan cevizi yağı uygulayarak hafifletilebilirsiniz .

14-Saç maskesi: Banyoya girmeden en az yarım  saat önce Hindistan cevizi yağını saçlarınıza uygulayın ve sonrasında şampuan uygulayın.Bu uygulama, onarım ve nemlendirmeyi üstlenip daha az yıpranmasını  sağlayacaktır. Kuru saçlarda ise duş sonrası Hindistan cevizi yağı uygulanırsa saç uçlarına kuruluk problemini giderebilirsiniz .

15-Gece kremi:Gece yatmadan önce cildinize masaj yaparak Hindistan cevizi yağı uygulayın ve öyle uyuyun.Siz uyurken Hindistan cevizi yağı,antioksidan ve onarıcı etkisiyle cildinizin onarılmasına yardım edecektir.
16- Boyama işlemi öncesi koruyucu : Saçlarınız kimyasal işlemlere fazla maruz kalıyorsa kesinlikle denemelisiniz . Boyama öncesi boyanıza katacağınız bir miktar hindistan cevizi yağı ile saçlarınızı koruma altına alabilir üstelik işlem sonunda daha yumuşak ve parlak bir bitişi mümkün kılabilirsiniz . Anneciğimin saçlarını boyarken asla es geçmediğim bir adımdır ki bence boyayı biraz daha kalıcı kılıyor .   
 17- Yemeklerde kullanın : Evet , en sevdiğim yönü . Özellikle salata ve keklerde harikalar çıkaran bu faydalı seçeneği kesinlikle denemelisiniz . Yeni bir olarak eklemeliyim ki ; Pilav için de deneyebilirsiniz sonuç çok başarılı .

İçinizde daha önce deneyen var mı merak ediyorum açıkçası? İster evde kendiniz yapın ister gurme marketlerden organik versiyonlarını satın alın ama mutlaka dolabınızda bulundurun derim . Saçlarını hızlı uzatmak ve onarmak isteyenler içinse ; Hindistan cevizi yağı saçlarda nasıl kullanılır yazım sizi bekliyor ❤

Sevgilerimle ^^

119 yorum :

 1. kokusunu da rengini de tadını da her şeyini seviyorum hindistan cevizinin :) güzel yazın için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. Hindistan cevizi yağını çok seviyorum ben de. Sayende bir sürü daha kullanım alanını öğrenmiş oldum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ben de çok seviyorum ^^

   Sil
  2. bence 3 alanda enetkili kullanımı var, çünkü ben kendım test ettim. biri yüze ele heryere sürülüp cildi besler ve yaşlanmayı önler. ıkıncısı saçı yumuşacık yapar. ucuncusu de mideye şifadır. Fakat saçı yumuşatsa da yıpranan ve kırık saçları onarmaz , onun için de katkısız keratin kullanmanız şart o da onun tek ilacı zaten.

   Sil
  3. bence 3 alanda enetkili kullanımı var, çünkü ben kendım test ettim. biri yüze ele heryere sürülüp cildi besler ve yaşlanmayı önler. ıkıncısı saçı yumuşacık yapar. ucuncusu de mideye şifadır. Fakat saçı yumuşatsa da yıpranan ve kırık saçları onarmaz , onun için de katkısız keratin kullanmanız şart o da onun tek ilacı zaten.

   Sil
  4. Katkısız keratin reklamını sayfamda ısrarla yapmanızdan gerçekten çok sıkıldım üstelik çalışma teklifinizi de kabul etmedim ki yeterli bir cevap olur sanıyordum . Ben direk keratin uygulamalarını doğru bulmuyorum bu konuda ahkam kesebilecek kadar fazla ürün kullandım ve hindistancevizi yağının onarıcı gücüne laf etmeniz cidden komik . Kırık saçları onaran bir şey piyasada yok insanları yanlış yönlendirip durmayın kendi satış politikanız için ki iş ahlakı tutumunuz bu yönde hiç hoş değil !!!

   Sil
  5. Ben kuaforum keratinin saca cok buyuk etkisi vardir argandan cok keratin oneriyorum ama cilt icin en ideaili hindistan cevizi reklam degil sadece oneri veya bilgi.

   Sil
  6. Acaba hindistan cevizi yağının kirpik ve kaş icin faydasi varmidir badem yagi kadar olmasada bir etki yaratabilirmi

   Sil
  7. Acaba kas ve kirpik icinde kullansak iyi olurmu , badem yagi kadar ise yaramasa da bi etkisi olabilirmi acaba

   Sil
  8. Acaba kas ve kirpik icinde kullansak iyi olurmu , badem yagi kadar ise yaramasa da bi etkisi olabilirmi acaba

   Sil
 3. Ben kullanıyorum sevgili Kermy. Saçımın her yerine sürüyorum. Açıkça söylemek gerekirse pek de bir etki göremedim ben :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi markayı tercih ettin çok merak ettim kuzum ?

   Sil
 4. lifeco'nun var ya meşhur. http://www.thelifecoshop.com/organik-hindistan-cevizi-yagi-320-gr-urun253.html bütün bir gece beklettiğim halde çok da bir şey farketmiyor :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vay be çok şaşırdım hakkaten uzun zamandır onu kullanıyorum ve acaiip memnunum :(((

   Sil
 5. Kermycim, senin sağlıklı ve harika saçların var. Benimse yıllardır işlem görmüş saçlarımı hiç bir şey düzeltemiyor. Tek yol devrim! (kestirmem gerek :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bişi diyim mi ^^
   Geç gördüm ama diyim <3
   Ben de o devrime ciddi bir kesim ve beraberinde hayatımdan boya kimyasal işlemi çıkrarak ulaştım <3

   Sil
 6. Canım yine çok güzel bir post olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim ki okuyan gözlere sağlık <3

   Sil
 7. Ben de arada dirsek, diz ve topuklarım için, sıklıkla tırnaklarım için ama en çok saçlarım için kullanıyorum. Açıkçası cildime sürmeye biraz korktum, ağır gelebilir diye. Bir de hindistancevizi hep mideme ağır gelmiştir, eskiden meyvesini sık sık alırdık beni fenalaştırınca eve sokmuyoruz artık korkumuzdan :) kokusunu da çok sevmem. Canım ben bir de saçıma uygularken bazen sadece hindistan cevizi yağı bazen de argan-zeytinyağı-badem yağı ile karıştırıp bekletiyorum çok iyi geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuzum ya kıyamam fazla geldi demek meyvesini ben de pek yiyemiyorum fazla geiyor :( Ama baya faydalaıyormuşsun bakım anlamında :*

   Sil
 8. Ben talyanin hindistan cevizi yagini kullaniyordum fakat kati degildi o. Simdi bota life marka aldim bu kati fakat 2 sorum olcak. Bu yagin kati ya da sivi olmasi bi sey degistirir mi ? Bir de kati olan yagi nasil eritipte mi kullanicam? Yaziniz icin de tesekkurler.

  YanıtlaSil
 9. Ben talyanin hindistan cevizi yagini kullaniyordum fakat kati degildi o. Simdi bota life marka aldim bu kati fakat 2 sorum olcak. Bu yagin kati ya da sivi olmasi bi sey degistirir mi ? Bir de kati olan yagi nasil eritipte mi kullanicam? Yaziniz icin de tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal şartlarda havanın durumuna göre katı ya da sıvı forma bürünüyor hindistancevizi yağı . Katı ise avucunuza aldığınızda kolayca erir zaten çok katı ise ısı ile eritebilirsiniz ^^Ben teşekkür ederim

   Sil
  2. Tüylenme yaparmı

   Sil
 10. Hangi marka önerirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derdeva markasi katkısı şu ana kadar kullandığım en güzel yağ

   Sil
 11. Hangi marka önerirsiniz

  YanıtlaSil
 12. Hangi markayı önerirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Life co markasını kullanıyorum ama organik yeni alternatifler de mevcut örneğin yaşam dükkanı sitesinde satılan da çok güzel ^^

   Sil
  2. Ben bugun Balen markali yağı aldım
   Bu marka hakkında fikriniz var mıdır😊

   Sil
 13. Merhaba. Bu yağı yüzümüze de kullanabilir miyiz? Bir de yoğun bir koku oluyor mu?son günlerde her yerde bu yağ ile ilgili bir şeyler okuyorum.merak ettim doğrusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kullanabilirsiniz ^^ Çok yoğun bir kokusu yok saf olanının . Makyaj temizlerken tavsiye ederim özellikle o sırada cilde bakım da yapmış olursunuz hem .

   Sil
 14. Arkadaşlar ben derdeva markasını öneriyorum çok beğenerek kullanıyorum çok doğal ve katkısı

  YanıtlaSil
 15. Merhaba iyi geceler ben hindistan cevizi yagini kilo vermek icin aldim ama nasil kullanmam gerektigini tam olarak bilmiyorum uzerin
  de 1 tatli kasigi tuketin diyor ama biseyin icine mi katmam gerekiyor ben kahveye kattim ama aceba etkili oluyormu bilmiuorumda yani en iyi verimi almam icin napmam gerekiyor biraz uzun oldu. Tesekkurler

  YanıtlaSil
 16. Merhaba iyi geceler ben hindistan cevizi yagini kilo vermek icin aldim ama nasil kullanmam gerektigini tam olarak bilmiyorum uzerin
  de 1 tatli kasigi tuketin diyor ama biseyin icine mi katmam gerekiyor ben kahveye kattim ama aceba etkili oluyormu bilmiuorumda yani en iyi verimi almam icin napmam gerekiyor biraz uzun oldu. Tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba maalesef o şekilde hiç kullanmadığım için fikrim yok :(

   Sil
  2. salatanıza koyabilirsiniz belki, çok fikrim yok ama normal yağlar yerine yemeklerinizi bununla pişiridğinizde filan o etkisi ortaya çıkıyor diye okumuştum..

   Sil
 17. harika ve açıklayıcı bir yazı olmuş her zamanki gibi =) anlatımınızı samimi ve başarılı buluyorum, severek takip ediyorum sizi. bu yağı da ilk fırsatta edineceğim, hindistan cevizi yağı benim saçlarıma çok iyi geliyor, böyle doğalı neler yapar kim bilir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Duygun güzel sözlerine ^^ Motive ediyor beni ne mutlu bana . Yemeklerde denemedim aslında niyetim var ama tadı bozar mı endişesi taşıyorum . Saçlar için zaten nimet aslında besin olarak tüketilmesi çok daha faydalı olacaktır bu yıl uygulama konusunda daha başarılır gidiyorum şansımı deniyim <3

   Sil
  2. Mecipefendi markasından aldım ama bir bilgim yok nasıl sizce

   Sil
 18. Yüze veya vücuda sürüldüğünde tüylenme yapar mı?

  YanıtlaSil
 19. Nasıl yemem veya icmem (hangisini kullanıyorsanız ) gerekir . metobalizmayi hızlandırdığı doğru mu ?

  YanıtlaSil
 20. Nasıl yemem veya icmem (hangisini kullanıyorsanız ) gerekir . metobalizmayi hızlandırdığı doğru mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilo vermek için kullananlar duydum ama etkisini o yönde bilmiyorum . Ben salata ve keklerde yoğunlukla kullanıyorum ama ufak ufak sebze yemeklerine de geçiş yapmaya başladım biraz tadı değiştiriyor bence her şeye yakışmıyor . Günde bir tatlı kaşığı tüketebilirsiniz bence diğer yağların kullanımını minimize ederek

   Sil
 21. Bende Hindistan cevizi yağı almayı düşünüyorum fakat katı mı alsam sıvı mı alsam çok kararsızım ben aktara gidip sorduğumda saç için kullanicaksan sıvı vereyim dedi katısı ise yemeklerde kullanılıyormuş sizce hangi formda almalıyım katı mı sıvı mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katı forma geçişi kış koşullarında gerçekleşiyor yazın her daim sıvı zaten ama şöyle bir durum var yüzde yüz katkısız ve organikse yemeklerde kullanılabiliyor . Değilse sadece bakım amaçlı kullanabilirsin . Bence aktardan almak yerine organik olanı tercih edersen daha iyi bir tercih olur. Sevgiler

   Sil
  2. Bende internetten siparis verdim organik kahvemde ku,cayimda hatta sicak corbama bile ekliyorum ayrica geceleri yuzume suruyorum kisacasi memnunum

   Sil
  3. Selam Vahide en güzel uygulama besin olarak almak zaten şifa olsun :)

   Sil
  4. Türk kahvesine mi ekliyorsunuz ?

   Sil
 22. canım organik olarak bir marka önerir misin?

  YanıtlaSil
 23. Siteniz çok güzel öncelikle bunu belirtmek istiyorum:) Ayrıca sizin gibi internete ve web sitelerine hakim olan kişiler ile çalışmak isteriz. LR Kozmetik firmasını duydunuz mu bilmiyorum ama şu sıralar Türkiye genelinde çok ciddi paralar kazandıran bir Alman firmasıdır. İncelemek ister ve beraber çalışmak isterseniz eğer size detaylı bir şekilde anlatmak isterim. Ben 1 yılımı tamamladım bu firma ile ve mütevazi bir kazanca sahibim. Dediğim gibi detaylı görüşmek isterseniz sitemden veya e-posta adresimden bana ulaşabilirsiniz iyi çalışmalar:)

  YanıtlaSil
 24. Merhaba. Ben de cankiri tuzunu blandirda ufalayip hindistancevizi yagi ve kendi yaomis oldugum bir kasik kadar gul yagiyla banyo tuzu hazirladim. Banyodan sonra kullaniyrm su dokunup cikiyrm. Hindistancevizi yagida butun vucudumda kaliyr. Harika bir nemlendirici ustelik catlaklar icin de cok faydali bir genclik iksiri.

  YanıtlaSil
 25. Merhaba. Ben de cankiri tuzunu blandirda ufalayip hindistancevizi yagi ve kendi yaomis oldugum bir kasik kadar gul yagiyla banyo tuzu hazirladim. Banyodan sonra kullaniyrm su dokunup cikiyrm. Hindistancevizi yagida butun vucudumda kaliyr. Harika bir nemlendirici ustelik catlaklar icin de cok faydali bir genclik iksiri.

  YanıtlaSil
 26. Güneş lekelerini geçirir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzenli kullanmak gerekiyor ama eski bir lekeye yüzde yüz yarayacağını sanmıyorum .

   Sil
 27. Gargara yapmaya cekiniyorum desem. 😂 zararlı olmaz degilmi

  YanıtlaSil
 28. Hindistan yağını nasıl kullanıyoruz yemek için peki yani direk siparis versek ekmege sürüp yiyebilirmiyiz ?

  YanıtlaSil
 29. Ben düzenli ayda bir hindistan cevizi yağı ile saç maskesi yapıyorum ve çok kuru olan cildime duş sonrası sürüyorum. Burada önemli olan yağınızı nereden aldığınız bence. Katkısız ürün almanız çok mühim. Bence DOA Kozmetik bu konuda çok iyi. Ben hindistan cevizi yağı ve daha birçok bitkisel yağları DOA dan alıyorum. Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Doa'nın hindistancevizi yağını uzun zaman kullanmıştım iyiydi fakat site eski kalitesini korumadığından almıyorum ayrıca organik olanlar daha başarılı o sebeple tercihim tek artık

   Sil
 30. hindistanceviziyagini arastirirken geldm buraya. bir arkadasimin cildinin her gecen gun dha da bebeksi gorunusunu farkettm. her gece temiz cildine hindistancevizi yagi surup bu seklde uyudugnu soyledi. uygulama yontemlerine bi de burdan bakmak istedim. cok da faydali oldu. harika bi sayfa artik takipcinizim. reklam yapan sayfalardan biri olmamaniz da ayrica tutulma oldu. ufacik birsey sorucm. gozaltima da yuzume uyguladigim gibi surup ayni seklde sabaha kadr.dursansakincasi olur mu acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba MErve hoş geldin , teşekkür ederim güzel sözlerin için . Göz altına miktarı minimum tutman gerekli ki yağ butonları oluşmasın cildinde bırakarak uyumak cilt tipine göre değişir sorun olabilir de olmayabilirde ben kendi adıma bir süre sonra duruluyorum örneklemek gerekirse.

   Sil
 31. Yuz makyajimi temizleyib yikamadan uyusak sabah yusak yuzumuzu .olur mu öyle?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makyaj temizleyici olarak kullanırsan mutlaka durulamalısın

   Sil
 32. Avokado yagı hindistan cevizine gore daha etkili olduğu söyleniyor ikisini karşılaştırarak bi yazi bekliyoruz

  YanıtlaSil
 33. Boyalı saclar icin de kullanabilir miyiz?

  YanıtlaSil
 34. Çok güzel ve açıklayıcı bi yazı olmuş, ellerinize sağlık devamını bekleriz :)

  YanıtlaSil
 35. aktardan aldim sacima maske yaptim bugun sonucu sabah gorucem. ayrica gozalti ve cilt icinde kullanirmi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göz altında miktarı çok az tutarsanız nem bakımından iyi bir destek oluyor cilt için kullandığımda sonrasında arındırıyorum ben zira cildim karma ^^

   Sil
 36. Benim cildine karma ve aşırı lekelenmelerim var .hindistan cevizi yağını lekeleri de faydası olurmu acaba bilgi almak isterim Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. LEkeler için profesyonel bir kozmetik arayışına girmeniz daha doğru olacaktır eski lekelerle baş etmek oldukça zor çünkü

   Sil
 37. Benim cildine karma ve aşırı lekelenmelerim var .hindistan cevizi yağını lekeleri de faydası olurmu acaba bilgi almak isterim Teşekkürler

  YanıtlaSil
 38. Aktarlarda katı hindistan cevizi yok muuuu ��

  YanıtlaSil
 39. Ben yuzumdeki kizariklik icin düşünüyorum gunes kremi surmeden once cildime uygulayip daha sonra gunes kremi sürmeyi dusunuyorum bi fikriniz var mi bu konuda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güneş kremi aşaması her daim ilktir ondan önce bir şey sürmemeniz gerekir sonrasında nemlendirici sürebilirsiniz hindistan cevizi yağını böyle kullanmayın derim

   Sil
 40. Merhabalar, yüzümde çok fazla sivilce problemim var, hindistan cevizi yağı kullandığımda artmasına sebep olur mu acaba?

  YanıtlaSil
 41. Merhaba ben bu yağı nemlendirici olarak bb kremin altına sürebilir miyim acaba bi sakıncası olur mu diye merak etniştim de

  YanıtlaSil
 42. Merhaba ben bu yağı nemlendirici olarak bb kremin altına sürebilir miyim acaba bi sakıncası olur mu.

  YanıtlaSil
 43. Tüylenme gibi bir probleme sebep olur mu? Deodorant olarak koltuk altına kullanmak istiyorum ama tüylenme ve tüy artışı yapmasından korkuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ekstra tüylenme yapmaz ama var olan kıl köklerini güçlendirir.Koltuk altlarınız için katı tuzları kullanabilirsiniz

   Sil
 44. Okuduğum en iyi çalışma olmuş tebrikler öncelikle ... 2 aydır sizin sayfanızda görüp aldığım markayı kullanıyorum saçlarım 10 cm uzadı ve cildim de mükemmel bir ışıltı oldu dişlerime kullandım bembeyaz oldu herkese tavsiye ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi marka o ben göremedim de :(

   Sil
  2. Hangi marka o ben göremedim de :(

   Sil
 45. Ben üç dört aydır kullanıyorum cildim çok kuru yüzüme surdugumde evet yagli oluyor ama bı sure sonra 15 dk sonra cildinizi emiyor. Gün içerisinde iki üç defa sursemde çok yağlı bı cildim olmuyor cildim yine kuruyor bende

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cildiniz kaldırıyorsa ne mutlu size '':) Özgür Bey Lifeco markası benim tercihim

   Sil
 46. Selam @Kermit Alemlerde yazılarınızı merakla okudum herkese tek tek cevap vermeniz çok güzel bende Hindistan cevizi yağınınkullanmaya başladım saçlarımda cildimde çok kuru saçlarım çok dökülüyor bir haftadır iki üç defa saçlarıma sürdüm masaj yaparak 2 saat bekletip yıkadım uzun süredir bu kadar az dökülme olduğunu gördüm bundan sonra devam edicem ve bu akşam yüzüme sürdüm deneme amaçlı yüzümde lekelerim var ve çok kuru birazdan yıkayıp nemlendirici süreceğim inş iyi gelirse yüzüme sürmeye devam ve bu arada Lifeco markası kullanıyorum 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Lİfeco kullanıyorum çok memnunum ^^ Teşekkür ederim güzel sözlerin için . Haftada iki üç kullanıyorsun saçlarına bu yağı iyi bişr arındırıcı şampuanla yıkamalısın ki saç köklerinde birikme yapıp tıkamasın. Yüzüne sürerken miktarı çok tutmamaya özen göstermelisin sevgili yoncalodi ^^ Yağ butonu yapabiliyor fazlası neyseki duruluyorsun . Yüzündeki lekeler için Cyrene aha toniği tavsiye edeerim bu aylar kullanmak için çok ideal

   Sil
 47. Selam bende bir haftadır hındistan cevizi yağını kullanıyorum gerçekten çok bariz Bır farkla saçlarındaki dökülme azaldı saçlarıma masaj yaparak sürüyorum 2 yada 3 saat bekletip yıkıyorum bu akşam yüzüme sürdüm beklemedeyim birazdan yıkayacağım cildim çok kuru ve güneş lekelerim var inş bir yararını görürüm sitenizide tesadüfen buldum çok güzel ve yararlı fikirler var tek tek sorulara sabırla cevap vermenizde Harika teşekkürler @Kermit Alemlerde 😊👌

  YanıtlaSil
 48. Merhaba bende mecitefendinin hindistan cevizi yağını aldım ancak saçlarım çok kuru ve dökülüyor ne onerirsiniz

  YanıtlaSil
 49. Merhaba ben mecitefendinin hindistan cevizi yağını kullanıyorum ancak ne şekilde uyguliycagim konusunda herkez ayrı bir yerden birşey soyluyor o yüzden nasıl kullanicagimi şaşırdım saçlarım çok kuru ve dökülüyor ben ise ipek gibi yumuşak ve uzun bir saç istiyorum bana lütfen yardımcı olun nasıl ne kullanmam lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıda türlü kullanım halleri zaten mevcut okursanız görebilirsiniz ki saçlarda nasıl kullanabileceğinize dair ayrı bir yazı da var bu yazının sonunda

   Sil
 50. mrblar ben hindistan cevizi yağını kullanıyorum ancak saçıma sürmezden önce şişeyi sıcak suya koyup erittip öye kullandım. bozulma gibi birşey söz konusu olur mu

  YanıtlaSil
 51. slmlar ben hindistan cevizi yağı kullanıyorum ve kullanırken şişeyi sıcak suya koydum ve tamamen sıvılaştı . bozulmuş olabir mi. ilk zmanlardaki etkiyi alamadığım kanaatndeyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıcak suya koymanız bozulmasına sebep olmaz sadece kullanacağınız miktarı benmari usulu eritmeniz gerekir . Kış mevsiminde katı yaz mevsiminde sıvı formdadadır yazıyı okursanız tüm detaylar orada mevcut zaten

   Sil
 52. Merhabalar benimde sacimd dokulme cok hindistan cevizi yagi aldm ve kullanicam yorumda sumpuanla arindirabilirsiniz demissiniz ben zeytin sabunu kullaniyorm sampuani biraktim oylece arindirmis olabilirmiyim acaba??

  YanıtlaSil
 53. Merhabalar bende hindistan cevizi yagi aldm ve kullanicam yanliz sacinizi sampuanla arindirin demissiniz ben sampuani biraktm zeytin sabununa gectim arindirmada sknti olurmu acaba??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır bir sorun teşkil etmez . Yüzde tüylenme gibi bir soruna hiç rastlamadım .

   Sil
 54. Birde yuzde kıllanmaya sebep olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hormon problemniz yoksa hiç sanmıyorum :) Yaşamadım öyle bir sorun

   Sil
 55. Benim saçlarim çok matlaşti kullansam işe yarar mi

  YanıtlaSil
 56. 1 kavanozu 60 liraya aldım. Erkeklerde gönül rahatlığı ile kullanabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle kullanmalı erkeklerde :) Pahalıya almışsınız sachane.com da daha uygun

   Sil
 57. Kesinlikle ersağı tavsiye ederim fiyatı da uygün ve %100 organik

  YanıtlaSil
 58. Şey ben gratisten Shiffa Home adlı ürünü aldım acaba iyi mi bu ürün yada aktardan falan mi alsam daha mı iyi olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aldım onu ama lifeco gibi etkili bulamadım sevmedim :( MArkası ne olursa olsun yenilebilir organik olanları alın

   Sil
 59. Merhaba, bugun Gratis'ten Life in marka bir hindistancevizi yagi aldim. Magazadayken kati olan yag evde sivilasti. Su anda hava sicakligi 23 derece gorunuyor telefonda ama yag sivi halde. Acaba yag soguk sıkım degil mi? Ve siz daha once Life in marka hindistancevizi yagi kullandiniz mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba bir problem olmadığına emin olun sıcaklığa göre form değiştiriyor sadece yağ . Benim tercihim lifeco dan yana yenilebilir olduğu için ... ama aldığınızda bakım için güzel bir tercih sadece shiffa home markasını hiç beğenmedim diyebilirim

   Sil
  2. Merhaba benim kirpiklerim çok uzun fakat ince yapılı sürekli kopuyorlar kirpik için gerçekten işe yarar mı ?

   Sil
 60. Bende yeni baslayacagim kullanmaya arastirmalarima gore dis fircalamada cilt nemlendirmede göz altina ve koltuk altina sürerek kullanacagim. Ter kokularını önlüyormuş

  YanıtlaSil

Renk kattığınız için teşekkür ederim ♥