Cuma, Temmuz 31

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

|

HOOLA !

Yazarınız  , havanın mental moduna yaptığı atakları karşılamaya çalıştığı bir iş gününden sesleniyor sizlere . Yazma ve paylaşma fikri ; özlenenler ve hafta sonu duygusallığından sıyırırken bünyemi , sizlere hayatınıza hem sağlık hem bakım anlamında fayda sağlayacak doğal bir alternatif üzerine başlık açma hevesi ile miskinlikten tam enerjik noktasına taşıyor grafiğimi .

" Kendin Yap”  projelerinden arşive denemeye değer ve başarılı bir uygulama bulup deneyince sizlerle paylaşmak benim için çok keyifli her daim . Son yıllarda kozmetik içeriklerine olan merakımla birlikte ister istemez doğal alternatiflere doğru ciddi bir eğilim var seçimlerimde . Bakım dediğimiz şey bir tutku fakat doğru seçimler ona eşlik edince ancak tadından yenmez hale geliyor .  Bugünkü konuğumuz ; Hindistan Cevizi Yağı olacak o sebeple.


Hindistan cevizi (Cocos nucifera), palmiyegiller (Arecaceae) familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiye türü olup 6-12 yaşları arası meyve vermeye başlar. 50 yıl kadar ürün verir. Ağacı 100 yıla kadar yaşar. Genellikle kurulmuş meyvesi toz hâlinde satılır, sert kabuğunun altında hindistan cevizi sütü denen yoğun sıvı bulunur.
 Tropikal bölgelerde meyvesi için yetiştirilir. Meyvesinden hindistan cevizi lifi elde edilir. Ayrıca beyaz tanecikler halinde kek ve pastayı süslemek ve tat katmak amacıyla da kullanılmaktadır. Boyu 20 metreyi aşan Hindistan cevizi ağacından toplanan özsuyu tropikal bölgelerde mayalanarak palmiye şarabı üretiminde kullanılır. Meyvesinden elde edilen bir sıvı tıpta kullanılmaktadır.
 Hindistan cevizi çok besleyici, güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besindir. Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağ içerir. Vücut bu yağdan diğer yağlara nazaran daha kolay yararlanır.
Hindistan cevizi yağı bütün dünyada özel bir ilgi görür. Pasifik Adalarında hindistan cevizi yağı yaşam ağacı olarak adlandırılır.  Anne sütünde bol bulunan laurik asit içerir ve antioksidan Polifenollerce zengindir . Hindistan Yağı (hint yağı) ile isim benzerliği dolayısı ile karıştırılmaktadır, fakat çok farklı yağlardır. Saf Hindistan ceviz yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır.
Hindistancevizi yağında bulunan yüksek miktardaki doymuş yağ asidi oranı ilk etapta yanlış bir anlamaya yol açarak yağın kalp için iyi olmadığını akla getirebilir. Ne var ki; bu yanlış anlamanın tam aksine, %50 oranındaki laurik asit ihtiva ederek yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyesi de dâhil olmak üzere çeşitli kalp problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Hindistancevizi yağı tüketmek sindirime yardımcı olur ve bu sayede “Irritabl Bağırsak Sendromu” da dâhil olmak üzere mide ve sindirim ile ilgili birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını engeller.Hindistancevizi yağı bağışıklık sistemini güçlendirir; çünkü içerdiği lipidler, laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit; antifungal (mantar önleyici), antibakteriyel, antiviral (virüs önleyici) özelliktedir. Hindistancevizi yağı yapısındaki laurik asit ve kaprilik asit sayesinde tüm bakteri ve virüslerle mücadelede eşsiz bir şekilde etkinlik gösterir. Özellikle Kaprilik asit muhtelif mantar hastalıklarını yok edici gücü ile bilinir. Hindistancevizi yağı, gribal enfeksiyon, kızamık, herpes, hepatit, SARS ve diğer birçok hastalığın nedeni olan virüslere karşı direnç sağlar.

Saç bakımına da büyük katkı sağlayıp gözle görülür sonuç veren ; hindistan cevizi yağı kuşkusuz ki kokusu ile saçlara ayrı yakışıyor.Piyasada bu içerikte bulabileceğiniz onlarca alternatif arasından en trend olanı elbette organik versiyonu . “Peki hangi markaya güvenmeliyiz ya da ne kadar bütçe ayırmalıyız ?” sorusu akılları karıştırırken , bu soruya ekonomik üstelik güvenilir bir çözüm yolunu kendiniz evde üretebilirsiniz şuradaki yazımı takip ederek  .

**********
Hindistan cevizi yağı ile güzellik ve bakım önerileri :
Bu yazıda benim için en keyifli başlık içeriği burada yatıyor . Bakalım bu değerli yağ ile neler yapabiliriz ? Evde tüm aile bireyleri için çözüm yaratabilecek bir madde olduğunuza eminim hepiniz için  o yüzden dolabınızda Hindistan cevizi yağına yer açın, derim şimdiden !

1-Makyaj temizleyici :Bildiğiniz ve sevdiğiniz makyaj temizleyicileri kadar etkilidir.Hatta en dayanıklı su geçirmez maskaranın bile Hindistan  cevizi yağı karşısında  şansı pek yok . Bir parça pamuğa bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağını dökün,cildinize uygulayın fakat sonrasında iyi bir arınmaya ihtiyacınız olacak .
2-Ağız kokusu:Hindistan cevizi yağı antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan dolayı bu alanda iyi bir seçim .Bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını bir bardak su ile seyreltin ve gargara yapın.Ağzınızın çok ferah koktuğunu hissedeceksiniz.Aynı zamanda ağızdaki zararlı bakteriler yok etmeye yardımcı da olacaktır.


3-Vücut nemlendirici:Deriyi yumuşatma konusunda en iyi seçeneklerden birisidir Hindistan cevizi yağı.Her banyodan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz.Ayrıca,dirsek ve topuklarınıza uygularsanız,çoğu kremde elde edemeyeceğiniz yumuşama ve ferahlığı yaşayacaksınız. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz uygulayarak cildinize nemi hapsedip elastikiyetini arttırırken kuruluktan kaynaklanan ince çizgilerin önüne geçebilirsiniz .


4-Tırnak besleyici:Tırnaklarınız zayıfsa ve hemen kırılıyorsa,her gece yatmadan önce hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.Hem tırnaklarınızın hem de tırnak çevresindeki derinin güçlendiğini fark edeceksiniz .
5-Makyaj fırçası temizliği: Biz kadınların yardımına Hindistan cevizi yağı de çare oluyor.Tek yapmanız gereken ; anti bakteriyel bir sabunun içine bir çay kaşığı Hindistancevizi yağı karıştırıp,fırçalarınızı temizlemek!Ne kadar kolay temizlendiğini görünce siz de çok şaşıracaksınız benim gibi .
6-Dudak Balmı:Doğal Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında yarı katı hale gelir ve bu formuyla ideal bir dudak balmı haline gelir .Dışarı çıkmadan önce bu kıvamdaki Hindistan cevizi yağını dudaklarınıza sürün ve dışarı öyle çıkarsanız  olumsuz çevresel koşullarına karşı başarılı bir koruma edinirsiniz . 
7-Karın çatlakları:Özellikle hamile kadınların evde bir kavanoz Hindistan cevizi yağı bulundurmasında fayda var.Oluşacak çatlakların derecesinin azalmasında,görüntünün düzelmesinde Hindistan cevizi yağının katkısı olacaktır üstelik oldukça ekonomik ve sağlıklı bir seçenek bu yönde .

8-Göz altı kremi:Göz bakımı ekstra bütçe ayırmanıza gerek yok!Her gece yatmadan 30 dakika önce,parmak uçlarınızla Hindistan cevizi yağını göz altlarınıza masaj yaparak uygulayın.Göz altı torbalarının ve ince çizgilerin onarılmasında Hindistan cevizi yağı etkili bir seçenektir fakat miktarı minimum tutmakta fayda var aksi halde yağ butonlarına maruz kalabilirsiniz .


9-Havalı saçlar:Ceviz  hacmindeki Hindistan cevizi yağını parmaklarınızla saçlarınıza yedirin.Saçlarınızın ışıl ışıl ve dolgun olduğunu göreceksiniz. Saçlara doping : Sahip olduğu zengin ve şifalı içerikle saç köklerini yumuşatırken saç derisi problemlerinin önüne geçebilir . Yüklediğiniz proteinle sağlıklı bir uzama sağlarken saçlarınıza ışıltı ve yumuşaklık katabilirsiniz .


10-Masaj yağı :Masaj için yarım çay bardağı Hindistan cevizi yağının içine bir iki damla lavanta yağı veya nane özü ekleyin.Bu karışımla yaptıracağınız masaj,bedeninizin daha da rahatlamasını sağlayacaktır.
11-Beyazlatıcı diş macunu:Çoğumuzun en büyük kabusu, kahve,çay ve sigara nedeniyle dişerlindeki sararmadır.Hindistan cevizi yağı ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırıp,diş fırçası ile uygulayın antibakteriyel özelliğinden faydalanırken beyazlığın keyfini sürün böylece .
12-Traş kremi:Eğer beden temizliği için jilet kullanıyorsanız,traş sonrası tahriş ve cilt kuruluğunu önlemek için Hindistan cevizi yağı kullanın.Traş köpüğü veya kullandığınız köpürtücünün içine de ekleyebilir,tek başına da kullanabilirsiniz.
13-Ağrı ve acı kremi: Böcek ve sinek ısırığı,zorlama nedeniyle oluşan kas ağrıları hindistan cevizi yağı uygulayarak hafifletilebilir.
14-Saç kremi: Banyoya girmeden 1 saat önce Hindistan cevizi yağını saçlarınıza uygulayın ve sonrasında şampuan uygulayın.Bu uygulama,şampuan öncesi onarım ve nemlendirme sağlayacak,saçınızın daha az yıpranmasını  sağlayacaktır.Kuru saçlarda ise,duş sonrası Hindistancevizi yağı uygulanırsa bu kuruluk ortadan kalkacaktır.

15-Gece kremi:Gece yatmadan önce cildinize masaj yaparak Hindistan cevizi yağı uygulayın ve öyle uyuyun.Siz uyurken Hindistan cevizi yağı,antioksidan ve onarıcı etkisiyle cildinizin onarılmasına yardım edecektir.
16- Boyama işlemi öncesi koruyucu : Saçlarınız kimyasal işlemlere fazla maruz kalıyorsa kesinlikle denemelisiniz . Boyama öncesi boyanıza katacağınız bir miktar hindistan cevizi yağı ile saçlarınızı koruma altına alabilir üstelik işlem sonunda daha yumuşak ve parlak bir bitişi mümkün kılabilirsiniz . Anneciğimin saçlarını boyarken asla es geçmediğim bir adımdır ki bence boyayı biraz daha kalıcı kılıyor .   
 17- Yemeklerde kullanın : Evet , en sevdiğim yönü . Özellikle salata ve keklerde harikalar çıkaran bu faydalı seçeneği kesinlikle denemelisiniz . 

İçinizde daha önce deneyen var mı merak ediyorum açıkcası? İster evde kendiniz yapın ister gurme marketlerden organik versiyonlarını satın alın ama mutlaka dolabınızda bulundurun derim . 

Sevgilerimle ^^

73 yorum :

 1. kokusunu da rengini de tadını da her şeyini seviyorum hindistan cevizinin :) güzel yazın için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. Hindistan cevizi yağını çok seviyorum ben de. Sayende bir sürü daha kullanım alanını öğrenmiş oldum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ben de çok seviyorum ^^

   Sil
  2. bence 3 alanda enetkili kullanımı var, çünkü ben kendım test ettim. biri yüze ele heryere sürülüp cildi besler ve yaşlanmayı önler. ıkıncısı saçı yumuşacık yapar. ucuncusu de mideye şifadır. Fakat saçı yumuşatsa da yıpranan ve kırık saçları onarmaz , onun için de katkısız keratin kullanmanız şart o da onun tek ilacı zaten.

   Sil
  3. bence 3 alanda enetkili kullanımı var, çünkü ben kendım test ettim. biri yüze ele heryere sürülüp cildi besler ve yaşlanmayı önler. ıkıncısı saçı yumuşacık yapar. ucuncusu de mideye şifadır. Fakat saçı yumuşatsa da yıpranan ve kırık saçları onarmaz , onun için de katkısız keratin kullanmanız şart o da onun tek ilacı zaten.

   Sil
  4. Katkısız keratin reklamını sayfamda ısrarla yapmanızdan gerçekten çok sıkıldım üstelik çalışma teklifinizi de kabul etmedim ki yeterli bir cevap olur sanıyordum . Ben direk keratin uygulamalarını doğru bulmuyorum bu konuda ahkam kesebilecek kadar fazla ürün kullandım ve hindistancevizi yağının onarıcı gücüne laf etmeniz cidden komik . Kırık saçları onaran bir şey piyasada yok insanları yanlış yönlendirip durmayın kendi satış politikanız için ki iş ahlakı tutumunuz bu yönde hiç hoş değil !!!

   Sil
 3. Ben kullanıyorum sevgili Kermy. Saçımın her yerine sürüyorum. Açıkça söylemek gerekirse pek de bir etki göremedim ben :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi markayı tercih ettin çok merak ettim kuzum ?

   Sil
 4. lifeco'nun var ya meşhur. http://www.thelifecoshop.com/organik-hindistan-cevizi-yagi-320-gr-urun253.html bütün bir gece beklettiğim halde çok da bir şey farketmiyor :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vay be çok şaşırdım hakkaten uzun zamandır onu kullanıyorum ve acaiip memnunum :(((

   Sil
 5. Kermycim, senin sağlıklı ve harika saçların var. Benimse yıllardır işlem görmüş saçlarımı hiç bir şey düzeltemiyor. Tek yol devrim! (kestirmem gerek :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bişi diyim mi ^^
   Geç gördüm ama diyim <3
   Ben de o devrime ciddi bir kesim ve beraberinde hayatımdan boya kimyasal işlemi çıkrarak ulaştım <3

   Sil
 6. Canım yine çok güzel bir post olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim ki okuyan gözlere sağlık <3

   Sil
 7. Ben de arada dirsek, diz ve topuklarım için, sıklıkla tırnaklarım için ama en çok saçlarım için kullanıyorum. Açıkçası cildime sürmeye biraz korktum, ağır gelebilir diye. Bir de hindistancevizi hep mideme ağır gelmiştir, eskiden meyvesini sık sık alırdık beni fenalaştırınca eve sokmuyoruz artık korkumuzdan :) kokusunu da çok sevmem. Canım ben bir de saçıma uygularken bazen sadece hindistan cevizi yağı bazen de argan-zeytinyağı-badem yağı ile karıştırıp bekletiyorum çok iyi geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuzum ya kıyamam fazla geldi demek meyvesini ben de pek yiyemiyorum fazla geiyor :( Ama baya faydalaıyormuşsun bakım anlamında :*

   Sil
 8. Ben talyanin hindistan cevizi yagini kullaniyordum fakat kati degildi o. Simdi bota life marka aldim bu kati fakat 2 sorum olcak. Bu yagin kati ya da sivi olmasi bi sey degistirir mi ? Bir de kati olan yagi nasil eritipte mi kullanicam? Yaziniz icin de tesekkurler.

  YanıtlaSil
 9. Ben talyanin hindistan cevizi yagini kullaniyordum fakat kati degildi o. Simdi bota life marka aldim bu kati fakat 2 sorum olcak. Bu yagin kati ya da sivi olmasi bi sey degistirir mi ? Bir de kati olan yagi nasil eritipte mi kullanicam? Yaziniz icin de tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal şartlarda havanın durumuna göre katı ya da sıvı forma bürünüyor hindistancevizi yağı . Katı ise avucunuza aldığınızda kolayca erir zaten çok katı ise ısı ile eritebilirsiniz ^^Ben teşekkür ederim

   Sil
 10. Hangi marka önerirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derdeva markasi katkısı şu ana kadar kullandığım en güzel yağ

   Sil
 11. Hangi markayı önerirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Life co markasını kullanıyorum ama organik yeni alternatifler de mevcut örneğin yaşam dükkanı sitesinde satılan da çok güzel ^^

   Sil
  2. Ben bugun Balen markali yağı aldım
   Bu marka hakkında fikriniz var mıdır😊

   Sil
 12. Merhaba. Bu yağı yüzümüze de kullanabilir miyiz? Bir de yoğun bir koku oluyor mu?son günlerde her yerde bu yağ ile ilgili bir şeyler okuyorum.merak ettim doğrusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kullanabilirsiniz ^^ Çok yoğun bir kokusu yok saf olanının . Makyaj temizlerken tavsiye ederim özellikle o sırada cilde bakım da yapmış olursunuz hem .

   Sil
 13. Arkadaşlar ben derdeva markasını öneriyorum çok beğenerek kullanıyorum çok doğal ve katkısı

  YanıtlaSil
 14. Merhaba iyi geceler ben hindistan cevizi yagini kilo vermek icin aldim ama nasil kullanmam gerektigini tam olarak bilmiyorum uzerin
  de 1 tatli kasigi tuketin diyor ama biseyin icine mi katmam gerekiyor ben kahveye kattim ama aceba etkili oluyormu bilmiuorumda yani en iyi verimi almam icin napmam gerekiyor biraz uzun oldu. Tesekkurler

  YanıtlaSil
 15. Merhaba iyi geceler ben hindistan cevizi yagini kilo vermek icin aldim ama nasil kullanmam gerektigini tam olarak bilmiyorum uzerin
  de 1 tatli kasigi tuketin diyor ama biseyin icine mi katmam gerekiyor ben kahveye kattim ama aceba etkili oluyormu bilmiuorumda yani en iyi verimi almam icin napmam gerekiyor biraz uzun oldu. Tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba maalesef o şekilde hiç kullanmadığım için fikrim yok :(

   Sil
  2. salatanıza koyabilirsiniz belki, çok fikrim yok ama normal yağlar yerine yemeklerinizi bununla pişiridğinizde filan o etkisi ortaya çıkıyor diye okumuştum..

   Sil
 16. harika ve açıklayıcı bir yazı olmuş her zamanki gibi =) anlatımınızı samimi ve başarılı buluyorum, severek takip ediyorum sizi. bu yağı da ilk fırsatta edineceğim, hindistan cevizi yağı benim saçlarıma çok iyi geliyor, böyle doğalı neler yapar kim bilir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Duygun güzel sözlerine ^^ Motive ediyor beni ne mutlu bana . Yemeklerde denemedim aslında niyetim var ama tadı bozar mı endişesi taşıyorum . Saçlar için zaten nimet aslında besin olarak tüketilmesi çok daha faydalı olacaktır bu yıl uygulama konusunda daha başarılır gidiyorum şansımı deniyim <3

   Sil
  2. Mecipefendi markasından aldım ama bir bilgim yok nasıl sizce

   Sil
 17. Yüze veya vücuda sürüldüğünde tüylenme yapar mı?

  YanıtlaSil
 18. Nasıl yemem veya icmem (hangisini kullanıyorsanız ) gerekir . metobalizmayi hızlandırdığı doğru mu ?

  YanıtlaSil
 19. Nasıl yemem veya icmem (hangisini kullanıyorsanız ) gerekir . metobalizmayi hızlandırdığı doğru mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilo vermek için kullananlar duydum ama etkisini o yönde bilmiyorum . Ben salata ve keklerde yoğunlukla kullanıyorum ama ufak ufak sebze yemeklerine de geçiş yapmaya başladım biraz tadı değiştiriyor bence her şeye yakışmıyor . Günde bir tatlı kaşığı tüketebilirsiniz bence diğer yağların kullanımını minimize ederek

   Sil
 20. Bende Hindistan cevizi yağı almayı düşünüyorum fakat katı mı alsam sıvı mı alsam çok kararsızım ben aktara gidip sorduğumda saç için kullanicaksan sıvı vereyim dedi katısı ise yemeklerde kullanılıyormuş sizce hangi formda almalıyım katı mı sıvı mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katı forma geçişi kış koşullarında gerçekleşiyor yazın her daim sıvı zaten ama şöyle bir durum var yüzde yüz katkısız ve organikse yemeklerde kullanılabiliyor . Değilse sadece bakım amaçlı kullanabilirsin . Bence aktardan almak yerine organik olanı tercih edersen daha iyi bir tercih olur. Sevgiler

   Sil
 21. canım organik olarak bir marka önerir misin?

  YanıtlaSil
 22. Siteniz çok güzel öncelikle bunu belirtmek istiyorum:) Ayrıca sizin gibi internete ve web sitelerine hakim olan kişiler ile çalışmak isteriz. LR Kozmetik firmasını duydunuz mu bilmiyorum ama şu sıralar Türkiye genelinde çok ciddi paralar kazandıran bir Alman firmasıdır. İncelemek ister ve beraber çalışmak isterseniz eğer size detaylı bir şekilde anlatmak isterim. Ben 1 yılımı tamamladım bu firma ile ve mütevazi bir kazanca sahibim. Dediğim gibi detaylı görüşmek isterseniz sitemden veya e-posta adresimden bana ulaşabilirsiniz iyi çalışmalar:)

  YanıtlaSil
 23. Merhaba. Ben de cankiri tuzunu blandirda ufalayip hindistancevizi yagi ve kendi yaomis oldugum bir kasik kadar gul yagiyla banyo tuzu hazirladim. Banyodan sonra kullaniyrm su dokunup cikiyrm. Hindistancevizi yagida butun vucudumda kaliyr. Harika bir nemlendirici ustelik catlaklar icin de cok faydali bir genclik iksiri.

  YanıtlaSil
 24. Merhaba. Ben de cankiri tuzunu blandirda ufalayip hindistancevizi yagi ve kendi yaomis oldugum bir kasik kadar gul yagiyla banyo tuzu hazirladim. Banyodan sonra kullaniyrm su dokunup cikiyrm. Hindistancevizi yagida butun vucudumda kaliyr. Harika bir nemlendirici ustelik catlaklar icin de cok faydali bir genclik iksiri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel tarifin için teşekkür ederiz <3

   Sil
 25. Güneş lekelerini geçirir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzenli kullanmak gerekiyor ama eski bir lekeye yüzde yüz yarayacağını sanmıyorum .

   Sil
 26. Gargara yapmaya cekiniyorum desem. 😂 zararlı olmaz degilmi

  YanıtlaSil
 27. Hindistan yağını nasıl kullanıyoruz yemek için peki yani direk siparis versek ekmege sürüp yiyebilirmiyiz ?

  YanıtlaSil
 28. Ben düzenli ayda bir hindistan cevizi yağı ile saç maskesi yapıyorum ve çok kuru olan cildime duş sonrası sürüyorum. Burada önemli olan yağınızı nereden aldığınız bence. Katkısız ürün almanız çok mühim. Bence DOA Kozmetik bu konuda çok iyi. Ben hindistan cevizi yağı ve daha birçok bitkisel yağları DOA dan alıyorum. Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Doa'nın hindistancevizi yağını uzun zaman kullanmıştım iyiydi fakat site eski kalitesini korumadığından almıyorum ayrıca organik olanlar daha başarılı o sebeple tercihim tek artık

   Sil
 29. hindistanceviziyagini arastirirken geldm buraya. bir arkadasimin cildinin her gecen gun dha da bebeksi gorunusunu farkettm. her gece temiz cildine hindistancevizi yagi surup bu seklde uyudugnu soyledi. uygulama yontemlerine bi de burdan bakmak istedim. cok da faydali oldu. harika bi sayfa artik takipcinizim. reklam yapan sayfalardan biri olmamaniz da ayrica tutulma oldu. ufacik birsey sorucm. gozaltima da yuzume uyguladigim gibi surup ayni seklde sabaha kadr.dursansakincasi olur mu acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba MErve hoş geldin , teşekkür ederim güzel sözlerin için . Göz altına miktarı minimum tutman gerekli ki yağ butonları oluşmasın cildinde bırakarak uyumak cilt tipine göre değişir sorun olabilir de olmayabilirde ben kendi adıma bir süre sonra duruluyorum örneklemek gerekirse.

   Sil
 30. Yuz makyajimi temizleyib yikamadan uyusak sabah yusak yuzumuzu .olur mu öyle?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makyaj temizleyici olarak kullanırsan mutlaka durulamalısın

   Sil
 31. Avokado yagı hindistan cevizine gore daha etkili olduğu söyleniyor ikisini karşılaştırarak bi yazi bekliyoruz

  YanıtlaSil
 32. Boyalı saclar icin de kullanabilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En çok sizin kullanmanız gerek hatta <3

   Sil
 33. Çok güzel ve açıklayıcı bi yazı olmuş, ellerinize sağlık devamını bekleriz :)

  YanıtlaSil
 34. aktardan aldim sacima maske yaptim bugun sonucu sabah gorucem. ayrica gozalti ve cilt icinde kullanirmi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göz altında miktarı çok az tutarsanız nem bakımından iyi bir destek oluyor cilt için kullandığımda sonrasında arındırıyorum ben zira cildim karma ^^

   Sil
 35. Benim cildine karma ve aşırı lekelenmelerim var .hindistan cevizi yağını lekeleri de faydası olurmu acaba bilgi almak isterim Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. LEkeler için profesyonel bir kozmetik arayışına girmeniz daha doğru olacaktır eski lekelerle baş etmek oldukça zor çünkü

   Sil
 36. Benim cildine karma ve aşırı lekelenmelerim var .hindistan cevizi yağını lekeleri de faydası olurmu acaba bilgi almak isterim Teşekkürler

  YanıtlaSil
 37. Aktarlarda katı hindistan cevizi yok muuuu ��

  YanıtlaSil

Renk kattığınız için teşekkür ederim ♥