Pazar

Yükselen Burcunuz

|
Yakın zaman öncesine kadar burcum benim için bir gruba dâhil olmaktan öte bir anlam taşımazdı. Bir kolye ya da bardak satın alırken kendi burcumun işaretini seçmek adımın baş harfini seçmek gibi bir şeydi. Gazetelerde, dergilerde okuduğum burç yorumları ise küçük bir eğlenceden ibaretti. Hep şaşırıyordum bu insanlar burçlara neden bu kadar takılıyor diye… Yeni tanıştığım biri sohbet sırasında burcumu sorduğunda ya da arkadaşım eşini seçerken burcunu dikkate aldığını anlattığında, falanca bir kişinin yaptığı davranış burca bağlandığında çok abarttıklarını düşünürdüm. Sonuçta aynı burçta yüzbinlerce insan var ve bunların hepsi tek tornadan çıkmış gibi aynı mı olacak? Burcu aynı olduğu halde birbirine hiç benzetmediğim bir sürü tanıdığım var benim. “Ben inanmam, bu insanı farkında olmadan önyargılı olmaya itiyor” derdim. Benimle aynı fikirde olanlar da vardı tabii., bu konuda aramızda espriler yapıp gülerdik.

Geçen yıl astrolojiye merak sarıp kursa başlayan yeğenim Ece bir haftalığına benim misafirim olmuştu. Masanın üzerine yaydığı şablonlara bakarak bazı hesaplamalar yapan Ece’ye ne yaptığını sorduğumda bana astroloji haritası çıkardığını söyledi. Ben sordukça anlatmaya başladı. Meğer astroloji aslında dünyanın en eski bilimiymiş. Çok eski çağlardan beri insanlar gökyüzüne, yıldızların ve gezegenlerin durumlarına göre çıkarımlar yaparlarmış. Günümüzde ise astroloji tam olarak kabul edilmemiş olsa bile artık bir bilim olarak algılanıyormuş. “Yukarıda ne oluyorsa aslında aşağıda da aynısı oluyor” cümlesi aslında astrolojinin tek cümleyle ifadesiymiş.
Asıl burcumuzun yanı sıra bizi, kişiliğimizi, olaylara bakış açımızı etkileyen pek çok etken varmış. Bunlardan en önemlisi olan yükselen burcumuz da asıl burcumuz kadar önemliymiş. Görünüşümüzü ve kendimizi nasıl gördüğümüzü temsil ediyormuş. Yükselen burcumuz, doğduğumuz sırada ufuk çizgisinden yükselen burç oluyormuş.

Yükselen burç ortalama 2 saatte bir değişim gösterdiği için hesaplama yapabilmek için doğum saatimizin çok iyi bilinmesi gerekiyormuş. Ben de bunca yıldır bilmediğim yükselen burcumu öğrenmek istedim. Neyse ki doğum saatimi biliyordum. Ece bunu henüz tam olarak ezberleyemediğini söyledi ve beni Elele dergisinin yükselen burç hesaplama sayfasına yönlendirdi. Bu sitenin hesaplama için güvenilir bir site olduğunu anlattı. Gerçekten de buradan yükselen burcumu kolayca öğrenebildim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Renk kattığınız için teşekkür ederim ♥