Salı

Yunan Adaları’ndan Alabileceğiniz Hediyelik Eşyalar

|

HOOLA !

Vizesiz gidebileceğiniz yerler arasında en güzel seçeneklerden biri de Yunan Adaları oluyor. Elbette bunun için ufak bir vizesiz işlem bedeli adı altında Kapı Vizesi ücretini ödemeniz gerekiyor ancak buna rağmen vizesiz yerler arasında bu seçeneğin de olması yaz aylarında gezilecek yerler destinasyonlarını renklendiriyor. Bu yaz tatili için Yunan Adaları turuna çıkmaya karar verdiniz ama dönüşte sevdiklerinize ne alacağınıza dair hiçbir bilginiz yok. Hiç endişelenmeyin çünkü sizlere öyle bir rehber hazırladık ki "Yunan Adaları'ndan ne nereden ne kadara alınır"a kadar tüm sorularınızın cevabını ve Yunanistan'dan alabileceğiniz hediyelik eşyaların kapsamlı bir listesini bulacaksınız. Ağustos ayında Yunan Adaları’nı gezmeyi düşünenler 30 Ağustos turları ile de bu bölgeyi keşfe çıkabilir.

 • Altın takılar
Yunanistan'daki kuyumcularda satılan el yapımı takılar gerçekten de sıra dışı tasarımlara sahip. Takılarda kullanılan desenlerden bazıları çok eskilere dayanıyor. Atina şehir merkezinde veya Yunan Adaları'nda çok sayıda dükkan bulabilirsiniz. Hediyelik olarak altın almak için Yunanistan oldukça iyi bir yer. Altın her yerde aynı fiyat, ancak işçilik burada daha ucuz olduğu için çok daha uygun fiyatlara takılar bulabilirsiniz. Çoğu mücevher satan fabrika satış mağazasının yanı sıra Byzantino, ünlü bir sanatçının kendi ürünlerini tasarlayıp ürettiği ve aynı zamanda sattığı bir yer. Bu nedenle bu dükkanda bulacağınız tasarımlar inanılmaz orijinal iş ve şüphesiz işçilik fabrikalardan çok daha iyi. Çalışmalarının bir bölümünü Byzantino İnternet sitesinden de görebilirsiniz. Alternatif olarak, Plaka'daki 120 Adrianou caddesindeki dondurma dükkanının bitişiğindeki mağazaları da ziyaret edebilirsiniz. 

 • Yunan baharatları ve otları
Athinas ve Sofokleous caddesinde orkide, kekik ve krokosKozanis (safran) gibi baharat ve çok sayıda Yunan otları satan aktar tarzı birden çok dükkan bulabilirsiniz. Sofokleous Caddesi'ndeki dükkanlar ise envaiçeşit baharatları ile kelimenin tam anlamıyla baş döndürüyor.
 • Yunanistan’ın geleneksel ürünleri
Tarihi yüzyıllar öncesine kadar uzanan Yunanistan, yerel ürünleriyle ünlü bir ülke. Türkiye'yle arasındaki mesafenin çok olmadığını da göz önünde bulundurursak, hediyelik eşya olarak satın alabileceğiniz ürünlerden bazıları, zeytinyağı, zeytin, bal, çeşitli süsler, susam barları, helva, kaşık tatlıları, peynir ve sosis. Atina'nın merkezinde, Yunan Adaları'nda ve havaalanında yerel ürünler satan birçok mağaza var.

 • Korres'ten doğal ürünler
Korres, dünyanın dört bir yanında %100 doğal makyaj ürünleri, kremler, güneş kremi, vücut ürünleri, kokular, şifalı otlardan üretilen yüz ürünleri ve daha pek çok materyal satan meşhur ve başarılı Yunan bir şirketi. Yunan Adaları turundan dönerken bu mağazaya giderek dilediğiniz ürünü alabilirsiniz.
 • Deri sandaletler 
Yunanistan'da sandalet satan en meşhur dükkan, 1927'deb beri sandalet üreten Melissinos veya diğer bir adıyla Şair'in Sandaletleri. Ayrıca Beatles ve Barbara Streisand gibi ünlüler için sandaletler de yapmış. Melissinos sadece harika bir sandalet üreticisi değil, aynı zamanda harika bir şair. Şair Stavros'u ve sandallarını bulmak için metro istasyonunun önündeki Monastiraki Meydanı'nı geçin ve Athinas Caddesi ve Ermou kavşağına doğru yürüyün. Ermou'da sola dönün, iki sokak daha yürüyün ve Ag Theklas Caddesi'ne doğru gidin. Dükkânda kiminle karşılaşacağınız ise sürpriz olsun. Şairin oğlu Pandelis şu an burada çalışıyor ve kendisi de oyun yazarı, sanatçı ve tasarımcı.
 • Heykeller ve bronz sanat eserleri
Esasında bunlar müzede görüp hayran kalacağınız paha biçilemez eserlerin birer kopyası. Bu kopya eserleri satan birçok dükkan ise Monastiraki bölgesinde konumlanıyor. Daha da iyisi müze dükkanlarından Yunanistan'a özgü eşsiz hediyelik eşyaları çok uygun fiyata satın alabilirsiniz.
 • Uzo
Tavernalarda genellikle deniz ürünleri ve enfes mezelere eşlik eden Uzo, Yunan Adaları'nda her nereye oturursanız oturun, menülerin ve kalabalık aile sofralarının baş tacı. Öyle ki biz Uzo'nun tadını halis muhlis Türk rakısına benzetiyoruz. Plaka'nın Uzo Kralı Angelos, muhtemelen Yunanistan'daki herhangi bir dükkandan çok daha fazla Uzo çeşidine sahip. Siz de Yunan Adaları turunuzun sonunda hediyelik olarak Uzo almak ve havaalanındaki yetersiz seçimle sınırlanmak istemiyorsanız, 120 Adrianou Caddesi'ndeki (veya oraya yakın bir yerde) Uzo mağazasını ziyaret edin. Listemizin başında sözünü ettiğimiz Byzantino takı dükkanına yakın bir yerde bulunuyor. Ayrıca dükkanda otlar, zeytinyağı ve çeşitli Yunan şarapları gibi geleneksel şeyler de satılıyor. 
 • Midilli'den Methymnaos Organik Şarap
Şimdiye kadar tattığınız tüm şarapları unutun, hatta bunun için hiç çabalamanıza gerek yok çünkü Lesvos olarak da bilinen Midilli Adası'ndaki Methymnaos Organik Şarap dükkanına adım attığınız anda zaten unutmuş olacaksınız. Yunan Adaları gezinizde unutamayacağınız yerlerden biri olmaya aday Midilli, bir zamanlar devasa bir yanardağa ev sahipliği yapmakla birlikte dünyadaki en mineral zengin topraklarda yetişen üzümleriyle de enfes şaraplar sunuyor. Hotel Attalos'un hemen yanındaki Athinas Caddesi'ndeki Pantopoulio Peri Lesvou mağazasına mutlaka uğramanızı öneriyoruz. 


8 yorum :

 1. En kısa zamanda gitmek istiyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok görülesi ve keyif yapılası yerler gerçekten ^^

   Sil
 2. yolu Bodrum'a düşenlerde Belgin'in Bitezdeki tezgahından neler neler alabilirler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bi nasip olmadı görüşmek baskın yapmak şart oldu o zaman <3

   Sil
 3. Giritli olarak Yunanistan'a bu sene gitmek istiyorum aklımda olsun özellikle takıları :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa süper <3 Yolun düşünce önerilerini alırız o zaman :^^

   Sil
 4. Deri sandalet ve şarap :) Giden birinden isteyeceğim bu olurdu galiba :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk giden hangimiz olursa o zaman ona göre 😀

   Sil

Renk kattığınız için teşekkür ederim ♥